Odvážny Rakúšan by mal z vesmíru skočiť v nedeľu

Felix Baumgartner chce prekonať rekord
Rakúšan Felix Baumgartner sa pokúsi vytvoriť nový svetový rekord vo voľnom páde, keď skočí z výšky 36,5 kilometra. Pôjde o najdlhší a najrýchlejší voľný pád v histórii, počas ktorého by mal dosiahnuť rýchlosť až 1100 kilometrov za hodinu. Štyridsaťtriročný bývalý vojenský parašutista by sa tak mal stať vôbec prvým človekom na svete, ktorý prekoná rýchlosť zvuku bez pomoci akéhokoľvek zariadenia. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 10. októbra (WEBNOVINY) – Rakúšan Felix Baumgartner si musí počkať na svoj životný skok z vesmíru minimálne do nedele.

Štyridsaťtriročný bývalý vojenský parašutista mal pôvodne skákať z výšky 36,5 kilometra v utorok, ale pokus mu na poslednú chvíľu zmaril prudký vietor.

„Nedeľa vyzerá byť vhodná na pokus,“ cituje agentúra Reuters slová hovorkyne tímu Sarah Andersonovej.

Pôvodne sa špekulovalo, že Baumgartner bude skákať vo štvrtok. Meteorólogovia však ani tento deň Rakúšanovi neodporúčali. Na stránke tímu sa už objavila časomiera, ktorá potvrdzuje nedeľňajší termín.

Baumgartner sa pokúša o najdlhší a najrýchlejší voľný pád v histórii, počas ktorého by mohol dosiahnuť rýchlosť až 1 100 kilometrov za hodinu. Stal by sa vôbec prvým človekom na svete, ktorý prekonal rýchlosť zvuku bez pomoci akéhokoľvek zariadenia.

Obrazom: Rakúšan sa pripravuje na skok z vesmíru

Felix Baumgartner
Foto: SITA/AP

Počas zoskoku bude mať na sebe pretlakový oblek s prísunom kyslíka, ktorého natrhnutie by znamenalo jeho okamžitú smrť.

Oblek bude podobný tým, aké nosia kozmonauti, no bude tuhší a zároveň ohybnejší.

Skokana bude izolovať aj od extrémne nízkych teplôt, ktoré by mali presiahnuť – 70 stupňov Celzia, a tiež by ho mal ochrániť pred supersonickým treskom.

Baumgartner si však plne uvedomuje, aké riziko podstupuje. “Ak sa niečo pokazí, tak jediné, čo vám môže pomôcť, je Boh. Pretože, ak vám dôjde šťastie a schopnosti, tak vám nezostáva nič iné, len dúfať, že On vás v tom nenechá,“ uviedol skokan, ktorý v prípade úspechu prekoná rekord Joea Kittingera z roku 1960.

Ten vtedy skočil z výšky 31,3 kilometra. Dnes 84-ročný Kittinger je v súčasnosti členom Rakúšanovho tímu a verí, že jeho rekord prekoná. Celý pokus budú nakrúcať BBC a National Geographic, pričom z neho vznikne dokument, ktorý by mal mať premiéru v novembri.

Video: Zbierka voľných pádov Felixa Baumgartnera

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe felix baumgartner