Olympijský oheň pre Londýn prevezme od Grékov David Beckham

David Beckham
David Beckham Foto: SITA/AP
V Grécku zapálil olympijský oheň
Foto: SITA/AP

LONDÝN 16. mája (WEBNOVINY) – David Beckham bude mať tú česť prevziať v piatok v gréckych Aténach pochodeň s ohňom pre olympijské hry v Londýne.

Bývalý kapitán anglickej futbalovej reprezentácie sa pripojí k britskej delegácii vedenej princeznou Annu a prezidentom organizačného výboru OH 2012 (LOCOG) Sebastianom Coeom.

Na ceremónii na Panathénskom štadióne sa zúčastnia tiež starosta Londýna Boris Johnson a britský minister kultúry a športu Hugh Robertson.

Stredopoliar pôsobiaci v tíme severoamerickej MLS Los Angeles Galaxy sa v roku 2005 pričinil o víťazstvo Londýna vo voľbách dejiska OH 2012, nechýbal ani na záverečnom ceremoniáli OH 2008 v Pekingu, na ktorom pozval športovcov celého sveta do britskej metropoly.

Oheň pre Londýn zapálili minulý štvrtok v starogréckej Olympii v ruinách 2600 rokov starého Chrámu bohyne Héry. Na Britské ostrovy dorazí pochodeň ešte v piatok 18. mája, letecký špeciál pristane na vojenskej námornej základni Culdrose v Cornwalle.

V sobotu 19. mája sa začne samotná štafeta, trojnásobný olympijský víťaz v jachtingu Ben Ainslie s ňou vyrazí z „Konca sveta“ – najzápadnejšieho cípu Britských ostrovov Land’s Endu – smerom na sever.

Štafeta s jedinou výnimkou neprekročí hranice Spojeného kráľovstva. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) schválil návrh organizačného výboru, aby 6. júna navštívila na znak priateľstva a preklenutia traumatickej minulosti írsky Dublin. Oheň prekoná púť dlhú 12 875 km, do cieľa na Olympijskom štadióne v Londýne príde 27. júla.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris JohnsonDavid Beckham