Opozícia ide po Draxlerovi, ministrovi vyčíta neschopnosť

Juraj Draxler
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Juraj Draxler počas tlačovej besedy na tému nepravdivých tvrdení poslancov strany SaS. Bratislava, 7. október 2015. Foto: SITA/Robert Tappert

BRATISLAVA 15. októbra (WebNoviny.sk) – Opozícia podáva návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR, na ktorej chcú odvolať ministra školstva Juraja Draxlera.

Dôvodom je, že vo viacerých prípadoch preukázal svoju neschopnosť riadiť rezort, informovala agentúru SITA hovorkyňa strany Sloboda a Solidarita (SaS) Katarína Svrčeková.

Poslanec za SaS Martin Poliačik spolu s poslancom Martinom Froncom (KDH) vo štvrtok predložili návrh skupiny poslancov na zvolanie mimoriadnej schôdze, na ktorej sa bude odvolávať šéf rezortu školstva. Pod spoločný návrh sa podpísalo 33 poslancov za SaS, KDH, OĽaNO a nezaradených poslancov.

Situácia sa opakuje

Podľa Poliačika sa opakuje situácia, keď musia poslanci upozorňovať ministra na chyby, ktorých sa dopustil. „Spočiatku sa síce zdráha, ale nakoniec vždy príde na naše slová. Presne takto to bolo aj pri zbere osobných údajov od rodičov. Ministra sme na to upozornili a na základe toho vyhlásil, že nebude v zbere pokračovať,“ uviedol poslanec, ktorý za ďalšie dôvody na odvolanie ministra považuje aj iné jeho zjavné zlyhania.

Draxler podľa jeho slov preukázal neschopnosť pri hľadaní riešenia na využitie budovy Ekoiuventy na Búdkovej ulici. „Pred viac ako piatimi mesiacmi minister avizoval, že bude hľadať pre budovu využitie tak, aby slúžila v prospech verejno-prospešných účelov pri práci s mládežou. Za ten čas sa nič nestalo, okrem nedávnej výzvy ministra na zasielanie návrhov na adresu ministerstva. Verejnosť pritom nemá informácie o tom, kto a ako bude o týchto návrhoch rozhodovať,“ vysvetlil pre agentúru SITA.

Chybu zvalil na úradníka

K návrhu na odvolanie sa pridáva i poslankyňa NR SR za SaS Lucia Nicholsonová, podľa ktorej neschopnosť riadiť rezort preukázal minister aj pri riešení 460-tisíc eurovej kauzy. „Odoslanie peňazí zvalil na úradníka, ktorý dokázateľne za túto chybu neniesol zodpovednosť. Naopak, kryje chrbát ľuďom, ktorí skutočne pochybili,” poznamenala.

V personálnej politike rezortu sa jeho šéf podľa opozičných poslancov dopustil ďalších zlyhaní nevhodným odvolávaním a dosadzovaním pracovníkov. „Neporiadok v riadení, ktorý minister spôsobil, škodí funkčnosti rezortu. Pre tieto a mnohé ďalšie dôvody sme sa rozhodli zvolať mimoriadnu schôdzu, na ktorej sa pokúsime ministra dovolať,” uzavrel poslanec Martin Poliačik.

SaS vytĺka politický kapitál

Poslanci strany Sloboda a Solidarita opäť potvrdili svoju nekompetentnosť a snahu o vytĺkanie politického kapitálu, podobne ako aj v ďalších vymyslených kauzách v rezorte školstva v minulosti, uvádza sa v stanovisku ministra školstva, ktoré agentúre SITA poskytla jeho hovorkyňa Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Podľa Juraja Draxlera ide zrejme len o pokus zachrániť si svoje teplé poslanecké miesto v budúcnosti. „Cieľom mojej výzvy pre občianske združenia bolo spoznať základné vízie a ideové zámery mimovládnych organizácií pre využitie priestoru Ekoiuventy na Búdkovej ceste v Bratislave. Po ich vyhodnotení, tak ako som už v letných mesiacoch avizoval, mám v pláne pozvať na diskusiu zástupcov štátnej správy, samosprávy, škôl a zainteresovaných mimovládnych organizácií, ktoré sa aktívne zaujímajú o využitie tohto areálu, na čo sme im práve touto výzvou vytvorili priestor,“ vysvetlil šéf rezortu s tým, že až po tejto diskusii so zainteresovanými stranami prejde ministerstvo ku konkrétnym krokom.

Tento postup v celospoločenských témach je podľa neho bežný a volá sa participatívna demokracia a občiansky dialóg. „Namiesto politikárčenia a naháňania politických bodov ministerstvo aktívne koná a chce robiť kroky v spolupráci so všetkými zainteresovanými,“ uzavrel Draxler.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj DraxlerKatarína SvrčekováLucia NicholsonováMartin Poliačik
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRNR SR Národná rada Slovenskej republikySaS Sloboda a Solidarita