Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prví utečenci dorazili do Gabčíkova
Príchod prvých utečencov z rakúskeho Salzburgu do azylového domu v Gabčíkove. Žiadatelia o rakúsky azyl budú na Slovensku dočasne, po skončení procesu sa vrátia späť do Rakúska. Gabčíkovo, 17. september 2015. Foto: SITA/Robert Tappert
29. septembra 2015 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Utečenci v Gabčíkove sú na Slovensku nelegálne, tvrdí SaS

BRATISLAVA 29. septembra (WebNoviny.sk) – Strana Sloboda a Solidarita upozorňuje, že vláda doteraz nedala jasnú odpoveď, na akom právnom základe prichádzajú noví migranti do Gabčíkova. Ako sa píše vo vyhlásení, ktoré médiám poskytla hovorkyňa strany Katarína Svrčeková, SaS v parlamente predložila relevantné právne argumenty, podľa ktorých dohoda medzi Slovenskom a Rakúskom nemá oporu v slovenských zákonoch.

„Podľa ústavy štátne orgány môžu konať len spôsobom a v rozsahu, ktorý im dovoľujú zákony SR,“ píše sa v stanovisku. Ako predseda strany SaS Richard Sulík a podpredsedovia Jana Kiššová, Ľubomír Galko a Jozef Mihál dodávajú, že existuje dôvodné podozrenie, že vláda Roberta Fica prekročila svoje právomoci. Utečenci, ktorých azylové konanie prebieha v Rakúsku, sa tak na území Slovenska nachádzajú podľa liberálov protizákonne.

Obrazom: Prví utečenci dorazili do Gabčíkova

Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?

„SaS považuje za správne, aby Slovensko napadlo rozhodnutie ministrov vnútra EÚ o povinných kvótach na súde už len z toho dôvodu, aby sa pre budúcnosť vyriešili kompetenčné spory medzi členskými štátmi EÚ. Ale zároveň musíme trvať na tom, že vláda SR sa musí riadiť slovenskými zákonmi a ústavou,“ dodávajú.

Slovenská vláda poskytla rakúskej strane ubytovacie kapacity pre žiadateľov o rakúsky azyl v Gabčíkove. Slovensko im poskytuje okrem ubytovania aj stravu, všetko ostatné má v rukách rakúska strana. Podľa memoranda, ktoré podpísali ministri vnútra, je Slovensko ochotné takto dočasne prijať 500 žiadateľov o rakúsky azyl. Keď sa azylový proces žiadateľov skončí, zo Slovenska odídu. Takto je Slovensko v Gabčíkove ochotné prijímať utečencov na dva roky.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Odporúčané články

Atmosféra v Slovinsku hustne, tábory v Chorvátsku sú prázdne Maďari už odsúdili desiatky migrantov, Rada Európy má obavy

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...