Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lekár, úplatok, doktor, peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock
22. novembra 2017 Ekonomika od Webnoviny.skSITA Diskusia()

Opozícii sa nepozdávajú doplnkové ordinačné hodiny a 50-eurové poplatky u lekára

BRATISLAVA 22. novembra (WebNoviny.sk) – Časti opozície sa nepozdáva pozmeňujúci návrh k novele zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorý predložil na rokovaní parlamentného výboru pre zdravotníctvo koaličný poslanec Tibor Bastrnák (Most-Híd).

Ako vysvetlil poslanec za hnutie OĽaNO a tieňový minister zdravotníctva Marek Krajčí, ten umožňuje pacientom objednať sa k špecialistovi na presný čas za priamu úhradu.

„Lekár môže až 30 % z času svojich ordinačných hodín vyhradiť pre takýchto záujemcov. Takto ťažko chorí pacienti a pacienti s podozrením na malignitu, ktorí budú pociťovať potrebu riešiť svoj ťažký stav rýchlo, budú nútení objednať sa na vyšetrenie, za ktoré bude od nich špecialista inkasovať priamu platbu,“ objasnil.

Na vyšetrenie sa čaká aj mesiace

Podľa opozičného poslanca v „marazme nášho zdravotníctva, keď sa na vyšetrenie k špecialistom čaká aj niekoľko mesiacov, ide o najmenej šťastný spôsob riešenia problému“. „Keď pôjde manažment nášho zdravotníctva ďalej týmto smerom, v budúcnosti čakajú našich pacientov síce bezplatné preplnené parkoviská, avšak kvalitná zdravotná starostlivosť bude dostupná iba pre bohatých,“ dodal Krajčí.

Ako uviedol v stredu na brífingu poslanec a líder vznikajúcej strany SPOLU – občianska demokracia Miroslav Beblavý, v roku 2005 sa zaviedla možnosť prednostne sa objednať u lekára na vyšetrenie. Vtedy to stálo najviac 10 eur a zároveň lekár mohol vyčleniť najviac štvrtinu svojich ordinačných hodín pre takýchto pacientov.

„Táto možnosť fungovala desať rokov, až kým ju parlament návrhom Smeru v roku 2015 nezrušil s argumentom, že takéto poplatky sú nesociálne a nespravodlivé. Ak desaťeurové poplatky boli nesociálne a nespravodlivé, tak dnes sa navrhujú 50-eurové poplatky v podstate za to isté, ale spôsobom, ktorý navyše ešte ani k výsledku nepovedie,“ vyhlásil Beblavý.

Návrh je podľa Beblavého nezmyselný

Podľa poslanca je návrh filozoficky nezmyselný. „Poistenec, ktorý riadne platí zdravotné poistenie, bude zrazu na polhodinu zo zdravotného poistenia vyňatý. Všetky lieky a následné vyšetrenia už budú opäť platené zo zdravotného poistenia,“ poznamenal Beblavý. Návrh nebude podľa neho fungovať u všeobecných lekárov, ale len u špecialistov, keďže u nich zachováva povinnosť ordinovať zadarmo aspoň 35 hodín týždenne.

SPOLU – občianska demokracia má záujem diskutovať a presadiť vlastný návrh, ktorý bude motivovať špecialistov dlhšie ordinovať a lepšie objednávať. Navrhuje aj mechanizmus objednávania, o ktorom je pripravená rokovať. Zásadou bude, aby bolo objednávanie na určitý čas dostupné pre všetkých pacientov a fungovalo.

„Podmienkou zavedenia doplnkových ordinačných hodín by v prvom rade malo byť, že lekár bude mať aj funkčný systém objednávania všetkých pacientov na určenú dobu. Ak vie objednávať platiacich, musí vedieť objednávať aj neplatiacich,“ poznamenal Beblavý.

Ak bude chcieť špecialista zaviesť doplnkové ordinačné hodiny, nebude mať povolené skrátiť doterajšie ordinačné hodiny. Inými slovami, doplnkové hodiny budú len nové ordinačné hodiny, aby sa bežným pacientom neznížila dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Poplatok pacienta v doplnkových ordinačných hodinách by mal byť podľa Beblavého maximálne 10 eur a výkony budú musieť byť normálne preplatené zo zdravotného poistenia.

Drucker sa vyhýba pripomienkovému konaniu

Podľa členky zdravotníckeho výboru a poslankyne Sloboda a Solidarita Jany Cigánikovej sa minister zdravotníctva Tomáš Drucker „správa zbabelo“, pretože sa vyhýba riadnemu pripomienkovému konaniu.

„Je úplne bežné v zdravotníckom výbore, že zákony sa nepredkladajú riadne, ako by sa mali aj s patričnou diskusiou verejnosti, ale predkladajú sa spôsobom pozmeňujúcich návrhov cez poslancov,“ poukázala poslankyňa.

Ako pokračovala, ministerstvo zdravotníctva má v rukách Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP) a má tak možnosť prikázať poisťovni, aby podpisovala zmluvy len s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, ktorí si vedia zmanažovať starostlivosť o pacienta.

 

 

Odporúčané články

Novovznikajúca strana SPOLU – občianska demokracia začala zbierať podpisy na zaregistrovanie Beblavý s Mihálom chcú ochrániť dôchodky ústavným zákonom, navrhujú niekoľko opatrení

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...