Orbánova vláda hrozí zatvorením hraníc so Srbskom

Hranica so Srbskom.
Foto: SITA/AP

BUDAPEŠŤ 12. júna (WEBNOVINY) – Ak to bude nutné, maďarská vláda je pripravená uzavrieť svoje hranice so Srbskom v rámci jej boja proti nelegálnej imigrácii. V rozhovore pre rozhlasovú stanicu MR1-Kossuth to v piatok povedal premiér Viktor Orbán. „Zvážime všetky možnosti vrátane úplného uzavretia hraníc so Srbskom,“ vyhlásil.

Orbánova vláda už pripravuje návrh nového zákona, podľa ktorého bude napríklad nemožné získať v Maďarsku azyl v prípade, ak utečenci prichádzajú z „bezpečných tranzitných krajín“. Orbán tiež zopakoval svoj negatívny postoj k prerozdeleniu imigrantov v rámci EÚ na základe kvót. Európska únia by mala podľa neho zriadiť záchytné utečenecké tábory mimo svojho územia a tam rozhodnúť, ktorí imigranti môžu vstúpiť na jej územie.

Maďarsko tvrdí, že utečenci z Balkánu predstavujú pre krajinu prílišnú záťaž. V Maďarsku tento rok požiadalo o azyl už asi 54 000 utečencov, minulý rok ich bolo 43 000 a rok predtým len asi 2150. Tamojšie úrady sa obávajú, že tento rok môže hranice prekročiť až 130 000 nelegálnych imigrantov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom