Osobnosti chcú zvýšiť účasť na voľbách, chcú spravodlivejšie Slovensko. K iniciatíve Budem voliť! sa môže pridať každý (video)

Voľby
Foto: ilustračné, SITA/Jana Birošová

Parlamentné voľby sú predo dvermi a keďže účasť na voľbách nebýva na Slovensku vysoká, pribúdajú i výzvy na jej zvýšenie. Takúto výzvu prináša aj nová občianska iniciatíva Budem voliť!, ktorá vznikla z podnetu bývalých študentských lídrov Nežnej revolúcie z roku 1989.

Na Slovensku vládne nespokojnosť a beznádej, treba to zmeniť

Občianska iniciatíva vo výzve zdôrazňuje, že moc rozhodovať o našich osudoch nesmieme prenechať iným, je totiž plne v našich rukách. „Súčasný stav slovenskej spoločnosti je charakterizovaný sklamaním a nespokojnosťou, končiacou častokrát občianskou rezignáciou a beznádejou,“ zdôraznila. Zároveň pripomenula, že jednou z najdôležitejších hodnôt, slobôd a práv, ktoré máme, je možnosť a právo slobodne voliť.

„Nadchádzajúce parlamentné voľby rozhodnú o tom, ako bude vyzerať naša budúcnosť. Či budeme môcť byť na Slovensko hrdí, alebo či sa budeme musieť za našich politikov hanbiť,“ tvrdia iniciátori výzvy, pod ktorú sa podpísali mená ako Zuzana Mistríková, Tóno Popovič, Daniel Bútora, Filip Vagač, Dionýz Hochel, Nora Paríková – Gubková, Ivan Sámel, Pavol Krempaský či Michal Štrpka.

Politici prepojení s kauzami sa nesmú vrátiť k moci

Budúca slovenská vláda by podľa iniciátorov výzvy posilňovať nezávislosť polície, súdov a prokurátorov, politici, ktorí boli prepojení s vyšetrovanými kauzami, sa nesmú vrátiť k moci. „Rovnako nechceme, aby v našej krajine vládli tí, ktorí pod rúškou poriadku a národovectva šíria konšpiračné teórie, nenávisť a neslobodu. Voľby sú našou jedinečnou a slobodnou príležitosťou vyhlásiť, že chceme Slovensko slušnejšie, spravodlivejšie, demokratickejšie,“ uzatvárajú.

Osobnú výzvu, aby ľudia išli voliť, nahrali na video už desiatky osobností spoločenského, športového či kultúrneho života. Sú medzi nimi mená ako Marián Gáborík, Peter Cmorík, Peter Bič, Ady Hajdu, Adam Ďurica, Kristína Svarinská, Vica Kerekes, Alexander Bárta, Mária Čírová alebo Petra Polnišová. K iniciatíve sa môže pridať každý, kto nahrá a zverejní video so svojimi dôvodmi, prečo je dôležité ísť voliť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom