Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Osýpky
Foto: ilustračné, Thinkstock

Osýpok na východe Slovenska pribúda, hlásia ďalšie prípady

BRATISLAVA 31. mája (WebNoviny.sk) – Počet pacientov s osýpkami sa v obci Drahoň v Michalovskom okrese zvýšil, evidujú 13 chorých, pričom traja sa nakazili vo Veľkej Británii. Chorí sú hospitalizovaní na infekčnom oddelení. Všetky prípady sa v obci vyskytli medzi 7. a 30. májom. Päť ochorení bolo laboratórne potvrdených, ide o osoby vo veku 10 až 19 rokov.

„Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Michalovciach naďalej pokračuje vo vykonávaní príslušných protiepidemických opatrení na zabránenie šírenia osýpok. Pacienti sú izolovaní a zaočkovali všetkých, ktorí s chorými prišli do priameho kontaktu,“ informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Ochorenie cirkuluje v populácii

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky naďalej monitoruje epidemiologickú situáciu vo výskyte osýpok v Slovenskej republike aj v Európe a v prípade zmeny v epidemiologickej situácii okamžite prijíma všetky potrebné opatrenia. Verejnosť pravidelne informujeme o aktuálnej epidemiologickej situácii. Prípady osýpok v Slovenskej republike nahlási Úrad verejného zdravotníctva SR do Európskeho systému rýchleho varovania.

ÚVZ ešte 28. mája informoval o štyroch prípadoch osýpok. „Množstvo epidémií osýpok v krajinách Európskej únie je dôkazom, že ochorenie neustále cirkuluje v populácii. Vzhľadom na pokles zaočkovanosti v Slovenskej republike sa nedá vylúčiť ďalší import ochorení na naše územie. V tomto prípade je potrebné neustále zdôrazňovať význam očkovania, keďže ide o jedinú špecifickú prevenciu tohto vysoko nákazlivého ochorenia,“ uviedol vtedy Mikas.

Najnákazlivejšie prenosné ochorenie

Osýpky patria medzi najzávažnejšie vírusové ochorenia detského veku. Ich závažnosť spočíva najmä v častých komplikáciách, ako sú zápaly pľúc, priedušiek, uší a centrálneho nervového systému. Ochorenie patrí k najnákazlivejším prenosným ochoreniam a rýchlo sa šíri vzduchom najmä medzi neočkovanými skupinami obyvateľstva.Ochorenie spôsobuje vírus osýpok zo skupiny paramyxovírusov.

Inkubačný čas je približne 10 dní. Je to čas, ktorý uplynie od nakazenia sa po objavenie sa prvých príznakov ochorenia. Ochorenie sa začína nádchou, kašľom, zápalom spojiviek a svetloplachosťou. Telesná teplota sa zvyšuje, na sliznici líc vznikajú žltobiele škvrnky s červeným okrajom. Na vrchole teploty sa objavuje splývavá vyrážka, najprv za ušami, potom na tvári, trupe a končatinách.

V Rumunsku zomreli desiatky ľudí

Do štyroch dní sa rozšíri na celé telo. Obávanými komplikáciami osýpok sú zápal pľúc a poškodenie centrálneho nervového systému. Zdrojom nákazy je chorý človek v počiatočnom štádiu ochorenia (ešte pred objavením sa vyrážky). Ochorenie sa prenáša vzduchom kontaminovaným výlučkami horných dýchacích ciest chorého človeka. Imunita po prekonaní ochorenia je celoživotná.

Rýchle a cielené opatrenia na prerušenie šírenia ochorení sú kľúčové. Tieto opatrenia zahŕňajú izoláciu osôb podozrivých z nákazy, izoláciu osôb s potvrdeným ochorením a monitoring osôb v blízkom kontakte s chorým, ktoré neboli zaočkované. Osoby, ktoré nemajú doklad o zaočkovaní proti osýpkam, je vhodné doočkovať. Očkovanie dvoma dávkami vakcíny je najúčinnejším spôsobom prevencie osýpkového ochorenia.

Počet chorých nakazených osýpkami v Európe stúpa. Vlani si ochorenie vyžiadalo aj mŕtvych, a to v Bulharsku, Francúzsku, Nemecku, Grécku, Taliansku, Portugalsku a Španielsku. Najviac ľudí zomrelo v Rumunsku, a to až 26.

Odporúčané články

Úrad verejného zdravotníctva dokončuje imunologické prehľady, závisí od nich podoba vakcinácií Väčšina slovenských detí je zaočkovaná, kontrola zistila počty v jednotlivých krajoch

Neprehliadnite

Video: Iniciatíva Za slušné Slovensko vyzýva Fica, aby sa vzdal kandidatúry na ústavného sudcu Imunoalergológ varuje: „Pre zdravie je dôležitá správna forma vitamínu C.“ VIA IURIS má 30 otázok pre kandidátov na ústavných sudcov, rozdelili ich do piatich oblastí Šatan a Ramsay nominovali na Kaufland Cup aj debutantov a hráčov HC Slovan Bratislava Video: Pápež František predstavil aplikáciu „Click To Pray“ na modlenie Mlynské Nivy na pol roka uzavrú, vodičov v Bratislave čakajú aj ďalšie obmedzenia a zmeny sú aj v MHD Foto: Tomáš svoju maloletú dcéru za 3000 eur predal na sobáš s maloletým chlapcom Richter vidí priestor na ďalší pokles nezamestnanosti, zamerajú sa na dlhodobo nezamestnaných aj Rómov
string(239) ", , "

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Aktuálne správy

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.