Otvorenie trhu s cukrom nás pošle ku dnu, tvrdia výrobcovia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cukor
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 22. októbra (WEBNOVINY) – Zrušenie regulácie trhu s cukrom, ktoré Európska únia (EÚ) plánuje v rámci reformy spoločnej poľnohospodárskej politiky na rok 2015, by otriaslo celým cukrovarníckym sektorom v Európe.

Na trh by sa totiž mohlo dostať veľké množstvo cukru z krajín Južnej Ameriky alebo Afriky, ktoré majú omnoho nižšie náklady na pestovanie potrebných plodín a výrobu než európski pestovatelia a spracovatelia, ktorí sú zaťažení mnohými požiadavkami EÚ na ochranu životného prostredia.

Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Stanislav Nemec, zrušenie platného trhového poriadku by v prvom rade negatívne ovplyvnilo poľnohospodársku výrobu v podobe zníženia cien cukrovej repy.

Cukrovarníci hovoria o zániku

Repa
Foto: SITA/AP

Spracovatelia cukru by podľa neho síce získali lacnejšiu surovinu, avšak je otázne, či by sa táto skutočnosť premietla aj do nižších cien potravín s obsahom cukru, keďže cenotvorných činiteľov je viacero.

„Nemožno vylúčiť, že by tento efekt využili iba na zmiernenie dopadu nárastu iných nákladov a spotrebitelia by pokles cien vôbec nemuseli pocítiť,“ doplnil Nemec.

Slovensko by podľa riaditeľky Potravinárskej komory Slovenska (PKS) Jarmily Halgašovej liberalizácia trhu dostala do patovej situácie.

Toto opatrenie by na jednej strane mohlo podnikom v potravinárskom priemysle pomôcť zabezpečiť si dostatok surovín za nižšiu cenu, na druhej strane by to mohlo znamenať aj zánik cukrovarníckeho odvetvia nielen u nás, ale aj v niektorých členských štátoch EÚ.

Keďže slovenské cukrovary sú v rukách nemeckých a rakúskych majiteľov, Halgašová si myslí, že v rámci zvyšovania konkurencieschopnosti by úsporné opatrenia postihli najmä podniky so sídlom na Slovensku.

Západ žiada odloženie liberalizácie

Tabakové pole
Foto: SITA/AP

Európa ešte nie je podľa poľnohospodárov pripravená na takúto zásadnú zmenu regulácie trhu s cukrom, pretože by narušila stabilitu celého sektora skôr, než by sa jeho výrobné náklady dokázali aspoň čiastočne vyrovnať ostatným krajinám vo svete.

SPPK považuje za reálnejší termín až rok 2020, v čom sa zhodujú európski aj slovenskí pestovatelia a spracovatelia cukrovej repy.

V súčasnosti odvetvie pestovania a výroby cukru priamo zamestnáva 180 tis. ľudí, nepriamo dáva prácu zhruba 170 tisícom. Predošlá reforma z roku 2006 podľa Halgašovej zlikvidovala 83 európskych podnikov, kde o zamestnanie prišlo 22 tis. ľudí. Zároveň nepriniesla ani plánované 30-percentné zníženie cien, naopak cena cukru ešte narástla.

Za odklad liberalizácie lobujú podľa portálu Euractiv krajiny ako Francúzsko, Nemecko a Španielsko, spolu s farmárskymi organizáciami. Ich oponentom je cukrárenský priemysel, ktorý kritizuje skutočnosť, že cukor dostáva výhody aj napriek tomu, že dopyt po ňom neklesá. Predĺženie súčasného režimu podporuje, vrátane PKS a SPPK, aj Slovenský cukrovarnícky spolok a Zväz pestovateľov cukrovej repy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora