Aktualizované: Pacient nie je pre SaS prvoradý, reaguje ministerka Kalavská na obvinenia liberálov

Andrea Kalavská
Ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
  • aktualizované 19. novembra, 17:04

BRATISLAVA 19. november (WebNoviny.sk) – Ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská dôrazne odmieta obvinenia opozičnej strany SaS z obhajovania zisku farmaceutických spoločností.

Pacient na prvom mieste

Uviedla to v reakcii, ktorú poskytlo ministerstvo zdravotníctva (MZ). Šéfka rezortu zdravotníctva to považuje za hrubé osočovanie a snahu o dezinformovanie verejnosti.

Pre Andreu Kalavskú je podľa MZ pacient na prvom mieste a ako sa opakovane minulý týždeň niekoľkokrát vyjadrila, zarábanie farmaceutických spoločností na úkor pacienta v zdravotníctve nemá v žiadnom prípade miesto. Kalavská podľa svojich slov berie pri akomkoľvek rozhodovaní do úvahy tak medicínsky ako aj ekonomický rozmer.

„Opozičná SaS podľa pondelkovej tlačovej konferencie rozmýšľa inak a pondelkovým vystúpením pred novinármi ukázala, že pacient nie je pre ňu prvoradý a pán predseda Sulík by s pani poslankyňou Cigánikovou dopustili, aby ľudia pri niektorých liekoch na vážne diagnózy doplácali stovky eur navyše z vlastnej peňaženky,“ píše ďalej MZ.

Doplatky za lieky mohli stúpnuť

Ministerka na pondelkovej tlačovej besede pripomenula, že ak by podpísala revíziu, niektoré doplatky by stúpli aj na 1 700 eur alebo 2 500 eur za mesačnú liečbu. No vníma aj menšie doplatky. Ak by pacient bral viacej liekov naraz, doplatky by sa zrátali a bola by to taktiež vysoká suma.

Podporil ju aj prednosta Kliniky kardiológie a angiológie Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb Robert Hatala. Upozornil na vysoký počet pacientov trpiacich artériovou hypertenziou.

Priemerný doplatok ich liečby by mohol byť od 10 do 30 eur, čo je 50 % až 70 % ceny lieku. Preto toto riešenie nevníma pozitívne. Revíziu treba premyslieť tak, aby bola medicínsky únosná, dodal.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea KalavskáJana CigánikováRichard Sulík
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRSaS Sloboda a Solidarita