Pád vrtuľníka v Raji nespôsobila technika, príčiny vyšetrujú

V Slovenskom Raji sa zrútil vrtuľník, nik neprežil
Foto: SITA/Radoslav Maťaš

POPRAD 5. augusta (WEBNOVINY) – Príčinou nehody záchranárskeho vrtuľníka v Slovenskom raji, ktorý sa zrútil v piatok 17. júla pri záchrannej akcii, nebola technická porucha.

Obrazom: Havária vrtuľníka v Slovenskom raji

Pre agentúru SITA to uviedol Peter Zeman, vedúci oddelenia pre vzťahy s verejnosťou na Ministerstve dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR. Ako povedal, „všetky systémy spoľahlivo fungovali, nešlo teda o technickú poruchu“. Definitívna príčina pádu vrtuľníka však podľa jeho slov ešte nie je známa. Vyšetrovatelia čakajú na výsledky ďalších analýz, na ktorých sa stále pracuje“.

V súčasnej fáze vyšetrovania podľa Zemana ešte nie je možné povedať, ako presne došlo k nehode vrtuľníka. Otázkou naďalej ostáva aj to, či sa nehode dalo zabrániť. „Na toto je dnes predčasné odpovedať,“ reagoval vedúci spomínaného oddelenia ministerstva dopravy.

Záchranársky vrtuľník spoločnosti AIR – TRANSPORT EUROPE (ATE) sa zrútil v Kláštornej rokline v Slovenskom raji v piatok podvečer 17. júla. O život počas nehody prišla štvorčlenná posádka, ktorú tvoril 44-ročný pilot vrtuľníka Ľubomír Majerčák, 34-ročný letecký záchranár Martin Svitana, 45-ročný lekár Marek Rigda a 37-ročný náčelník Horskej záchrannej služby v Slovenskom raji Dušan Leskovjanský.

Leteckí záchranári leteli na pomoc zranenému nemeckému chlapcovi. Na miesto však nedoleteli, vrtuľník sa zachytil o drôty elektrického vedenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom