Padla posledná Kaddáfího bašta, jeho rodisko

MUAMMAR KADAFFi
Foto: SITA/AP
SYRTA 20. októbra (WEBNOVINY) – Sily líbyjskej dočasnej vlády oznámili, že v meste Syrta dostali pod kontrolu posledné pozície, kde ešte bojovali zvyšky armády zvrhnutého diktátora Muammara Kaddáfího.

„Syrta je oslobodená. Už tam nie sú žiadne Kaddáfího sily,“ uviedol veliteľ operácií vo východnej časti mesta Júnus al-Abdalí.

Syrta, rodné mesto Kaddáfího, bolo poslednou významnou baštou síl starého režimu. Vojaci Dočasnej národnej rady o ňu bojovali celé týždne.

Najväčšou prekážkou k úplnému dobytiu mesta boli ostreľovači, situáciu komplikovala aj prítomnosť civilistov, ktorých nechceli ohroziť. Obkľúčené zvyšky Kaddáfího armády ukrývajúce sa v Syrte nemali šancu na víťazstvo, boli však dobre vyzbrojené a vládnym vojakom spôsobovali každodenné straty.

Dobytie Syrty znamená konečné víťazstvo novej armády nad Kaddáfím, ktorý sa stále ukrýva na neznámom mieste. Dočasná vláda sa dohodla so Severoatlantickou alianciou, že po vyhlásení víťazstva okamžite otvorí medzinárodné aj domáce letecké trasy do Bengází, Tripolisu a Misráty, čím sa ukončí platnosť bezletovej zóny nad Líbyou, ktorej dodržiavanie strážia vzdušné sily NATO.

OBRAZOM: Povstalci dobyli Syrtu

V meste sa ozýva víťazná streľba

Vojnoví spravodajcovia sledovali posledný útok okolo 8. hodiny miestneho času, ktorý sa skončil približne po 90 minútach. Krátko pred útokom chceli stúpenci Kaddáfího ujsť asi v piatich vozidlách, povstalci ich však zastavili a asi 20 zastrelili.
Syrta
Foto: SITA/AP

„Naše sily kontrolujú poslednú štvrť v Syrte,“ povedal pre agentúru AP člen líbyjskej Dočasnej národnej rady Hassan Drauá. „Mesto bolo oslobodené.“

Povstalci začali prehľadávať domy, hľadali Kaddáfího ľudí. Najmenej 16 zajali, zabavili množstvo munície a vozidiel naložených zbraňami. Reportéri boli svedkami, ako povstalci bijú zajatcov v autách, dôstojníci však zasiahli a zabránili im pokračovať.

Víťazná streľba sa ozýva v meste, ktoré padlo do rúk povstalcov takmer dva mesiace po dobytí Tripolisu a ďalších častí Líbye. Aj po páde Tripolisu 21. augusta bol odpor Kaddáfího síl tvrdý vo viacerých oblastiach, vrátane Syrty, a znamenal odklad konečného deklarovania víťazstva v osemmesačnej občianskej vojne.

Začiatkom týždňa povstalecké sily získali kontrolu nad ďalším význameným mesto Baní Valíd a do utorka zahnali Kaddáfího sily v Syrte do obytných častí s plochou asi 700 metrov štvorcových.

O tvrdosti bojov svedčí aj to, že boj o jedinú z obytbých budov v Syrte trval dva dni. Zatiaľ nie je jasné, či Kaddáfího sily, ktorým sa podarilo uniknúť, môžu pokračovať v boji, zorganizovať sa aj so zbraňami zo skladov podľa všetkého vybudovaných Kaddáfího režimom v púšti.

Námestník ministra obrany Fawzí Abú Katíf pre AP v stredu uviedol, že je možné, že v meste ešte stále niekde je Kaddáfího syn Muatassím.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Muammar Kaddáfí