Pamätník Ľudovíta Štúra bude aj v Štúrove, ale mestským poslancom sa nepáči umiestnenie busty

Ľudovít Štúr
Busta Ľudovíta Štúra na priečelí Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra na Panskej ulici v Bratislave. Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Benedikovič

NITRA 9. mája (WebNoviny.sk) – Busta Ľudovíta Štúra s dvojtonovým kamenným podstavcom je už na Námestí slobody pri Dunaji v Štúrove. Premiestnili ju tam ťažkým mechanizmom.

Odhalenie štátneho pamätníka Ľudovíta Štúra pod záštitou predsedu vlády SR Petra Pellegriniho a starostky obce Uhrovec Zuzany Máčekovej bude v nedeľu 12. mája o 14:30, kultúrny program sa začne už o 13:00 na Námestí slobody. Informovala o tom vo štvrtok hovorkyňa Matice slovenskej Veronika Matušková.

Zásah do spolunažívania s Maďarmi

Stavebné povolenie sa matičiarom podarilo získať v januári 2019 po troch rokoch. Mestské zastupiteľstvo v Štúrove uznesením protestovalo proti osadeniu pamätníka na dunajskej promenáde.

Poslanci vyjadrili názor, že umiestnenie takejto sochy na nábreží je nevhodným a necitlivým zásahom do pokojného a mierového spolunažívania Maďarov a Slovákov v meste. Odporúčali ju umiestniť napríklad pred slovenskou základnou školou.

Na území Slovenskej republiky sú jedine Štúrovčania symbolickými nositeľmi Štúrovho priezviska od roku 1948, čo si chcú štúrovskí matičiari pokojným a kultúrnym spôsobom pripomenúť. Verím, že slávnostné podujatie nikto nezneužije na nejakú formu politického mítingu a prítomní si zachovajú úctu k osobnosti Ľudovíta Štúra i Matici slovenskej,“ uviedol druhý podpredseda Matice slovenskej Marek Nemec.

Celonárodné dielo

Busta Ľudovíta Štúra v Štúrove bude v poradí pätnástou bustou, sochou alebo súsoším tohto dejateľa na Slovensku. V Štúrove pôjde o prvý vlastenecký pamätník.

Do príprav boli zapojení podporovatelia z celého Slovenska i zahraniční Slováci, čím si získava postavenie celonárodného diela. Pamätník Štúra navyše symbolicky prepojí Štúrovo s obcami a mestami, ktoré sa viažu na tohto dejateľa – s Bratislavou, Modrou a Uhrovcom,“ povedala Margaréta Vyšná z Miestneho odboru Matice Slovenskej v Štúrove.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľudovít ŠtúrPeter Pellegrini