Aktualizované: Paris na MS v zjazdovom lyžovaní ovládol super G, Nóri na zatočenej zjazdovke „zhoreli“

Dominik Paris
Taliansky lyžiar Dominik Paris počas super G vo švédskom Aare na majstrovstvách sveta. 6. február 2019 Foto: SITA/AP
  • aktualizované 6. februára, 16:35

AARE 6. februára (WebNoviny.ks) – Talian Dominik Paris ovládol superobrovský slalom mužov na majstrovstvách sveta v alpských lyžiarskych disciplínach vo švédskom Aare.

Striebornú medailu si v navlas rovnakom čase s odstupom 9 stotín sekundy vybojovali Rakúšan Vincent Kriechmayr a Francúz Johan Clarey. Talian Christof Innerhofer (+0,35) sa musel uspokojiť so štvrtým miestom, keďže bronzová medaila sa neudelí. Tridsaťosemročný Clarey sa stal najstarším medailistom v histórii svetových šampionátov.

Druhá medaila z majstrovstiev sveta

Bez cenného kovu zostal skvelý Nór Aksel Lund Svindal, ktorý vo svojich posledných pretekoch v super G pred avizovaným koncom kariéry obsadil až šestnáste miesto s časovým mankom 92 stotín sekundy.

Nóri celkovo v stredu „zhoreli“ na švédskom snehu. Najlepší z favorizovaného kvarteta tejto krajiny bol prekvapujúco najmenej známy Adrian Smiseth Sejersted na ôsmej priečke.

Dvadsaťdeväťročný Paris pridal do zbierky úspechov druhú medailu z majstrovstiev sveta. Tou prvou bolo striebro zo zjazdu z MS 2013. Paris sa stal tretím talianskym lyžiarom s triumfom v super G v 32-ročnej histórii tejto disciplíny na majstrovstvách sveta. Jeho rovnako úspešnými predchodcami boli Patrick Staudacher práve v Aare 2007 a tiež už spomenutý Innerhofer v Garmisch-Partenkirchene 2011.

Trať nedokončil ani Reichelt

„Na majstrovstvách sveta sa musí jazdiť naplno od prvých bránok až do cieľa. Mne sa to podarilo. Napriek tomu, zlato v super G je pre mňa veľké prekvapenie. Takmer mi chýbajú slová. Všimol som si, že v spodnej časti som urobil chybu a stratil tam rýchlosť. Nemali sme to jednoduché. Predpoveď počasia hlásila slnečno pre skoré čísla, ale nebolo to tak. Brutálne problémy mal Beat Feuz aj mnohí ďalší. Dnes je môj veľký deň,“ uviedol Dominik Paris v prvej reakcii aj pre ORF.

Na technicky náročnej a mimoriadne zatočenej zjazdovke Olympia s dĺžkou 2172 m sa predčasne skončili nádeje úradujúceho olympijského šampióna Rakúšana Mathiasa Mayera, Američana Travisa Ganonga či Švajčiara Maura Caviezela. Svoju jazdu na trati s množstvom terénnych vĺn a zmien smeru nedokončil ani majster sveta v tejto disciplíne z roku 2015 Rakúšan Hannes Reichelt.

Mužské preteky v super G sa jazdili v mrazivom počasí, teplota na štarte pretekov sa blížila k -20 °C, neskôr klesla na -12 °C. Dôležitým faktorom bola aj slabšia viditeľnosť v niektorých častiach trate v dôsledku difúzneho svetla pri zatiahnutej oblohe.

Do cieľa prišiel len Bendik

Z dvojice slovenských reprezentantov dokončil majstrovské preteky v super G v Aare iba Martin Bendik, ktorý s odstupom 4,27 s skončil na 38. mieste. Iba 21-ročný debutant na svetovom šampionáte medzi seniormi Matej Prieložný svoju jazdu predčasne ukončil po druhom medzičase, keď sa nevošiel do jednej z červených bránok po výjazde z technickej pasáže po skoku. Preteky dokončilo iba 49 zo 70 pretekárov na štarte.

„Preteky boli výborné pripravené vrátane trate, ale padla jemná difúzia a vtedy nie je dobre vidno pod nohy. Potom sa stáva, že človek stráca kontrolu nad lyžami a prichádzajú chyby. U mňa je problém aj to, že nemám skúsenosti s takýmito vrcholnými podujatiami. Nechcem sa na to vyhovárať, viem o svojich rezervách a budem ich postupne odstraňovať. Verím, že o dva roky to na majstrovstvách sveta dopadne výrazne lepšie,“ povedal Matej Prieložný pre agentúru SITA.

Zdolal všetkých Čechov

„Podmienky boli výborné. Úprimne som nahnevaný sám na seba, lebo som nedal dobrú jazdu. Chcel som sa pokúsiť skončiť do 20. miesta. Výkon ma veľmi neteší, verím, že v zjazde to bude lepšie. Organizátori pripravili výborné preteky po stránke snehovej aj náročnosti,“ uviedol ďalší slovenský reprezentant Martin Bendik.

„Martin Bendik podal veľmi dobrý výkon, jeho strata vyše 4 sekundy vôbec nie je zlá, keďže na Slovensku neexistujú podmienky na trénovanie rýchlostných disciplín. Martin zdolal všetkých Čechov, ale napríklad aj Rakúšana Hannesa Reichelta. Treba sa na to pozrieť tak, že na takej náročnej trati, kde viacero kvalitných pretekárov nedokončilo, Martin podal naozaj super výkon,“ zhodnotil vedúci slovenskej výpravy na MS 2019 Marek Didek.

Majstrovstvá sveta v zjazdovom lyžovaní

  • Aare, Švédsko, streda, priebežné výsledky:

Super G mužov /po odjazdení 35 pretekárov/: 1. Dominik Paris (Tal.) 1:24,20 min, 2. Johan Clarey (Fr.) a Vincent Kriechmayr (Rak.) obaja +0,09 s, 4. Christof Innerhofer (Tal.) +0,35, 5. Adrien Theaux (Fr.) +0,37, 6. Josef Ferstl (Nem.) +0,39, 7. Brice Roger (Fr.) +0,41, 8. Steven Nyman (USA), Adrian Smiseth Sejersted (Nór.) a Mattia Casse (Tal.) – všetci +0,50, … 38. Martin Bendik +4,27, Matej Prieložný (obaja SR) – nedokončil

Medailová bilancia MS 2019 po 2 z 11 disciplín (zlato – striebro – bronz):
Taliansko 1 1 0
USA 1 0 0
Rakúsko 0 1 0
Francúzsko 0 1 0
Švajčiarsko 0 0 1

VIAC O TÉME —> MS V ZJAZDOVOM LYŽOVANÍ 2019

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aksel Lund SvindalBeat FeuzChristof InnerhoferDominik ParisHannes ReicheltJosef FerstlMartin BendíkMatej PrieložnýVincent Kriechmayr