Parlament nebude rokovať o zákaze potratov, Vašečku rozhodnutie výboru neprekvapuje

Richard Vašečka
Poslanec NR SR Richard Vašečka . Foto: archívne, SITA/Marko Erd.

BRATISLAVA 16. októbra (WebNoviny.sk) – O zákaze potratov parlament na októbrovej schôdzi rokovať nebude. Ústavnoprávny výbor NR SR na žiadosť predsedu NR SR Andreja Danka vyložil Rokovací poriadok tak, že zákonodarný zbor o podobnom návrhu hlasoval v júni.

Úzkoprsý výklad ustanovenia

Podľa Rokovacieho poriadku môže NR SR rozhodovať o podobnej veci až po šiestich mesiacoch. Na základe stanoviska výboru Danko návrh Richarda Vašečka nezaradil na rokovanie.

Vašečku rozhodnutie výboru neprekvapuje. „Rešpektujem ho, aj keď s ním nesúhlasím. Je to úzkoprsý výklad ustanovenia. Nič sa však nemení na tom, že snaha o obmedzenie potratov zákonom bude pokračovať ďalej. V duchu toho rozhodnutia sa budem snažiť, aby sa na rokovanie návrh dostal čím skôr, teda buď v decembri, alebo najneskôr v januári 2019,“ povedal v utorok pre agentúru SITA nezaradený poslanec Richard Vašečka, ktorý do parlamentu predložil novelu zákona o umelom prerušení tehotenstva .

Návrh predložila aj Kotlebova ĽSNS

Potrat podľa nezaradeného poslanca nie je riešenie, a aj keď sa vykonáva, mal by byť dovolený len z veľmi vážneho dôvodu. Vašečka navrhoval v predloženej novele zrušiť potraty na požiadanie.

Parlament začal v máji rokovať o návrhu Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko o novele zákona o umelom prerušení tehotenstva. Kotlebovci chceli zrušiť možnosť vykonávať interrupcie do 12 týždňov tehotenstva len na základe žiadosti ženy. Na návrh poslanca Smeru-SD Juraja Blanára v júni rozhodli, že hlasovať o návrhu ĽSNS sa nebude.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Richard Vašečka