Pašeráci sa vynašli, neuveríte, kde skrývali kokaín

Prasok kokain antrax
Foto: ilustračné, Thinkstock

BUENOS AIRES 24. septembra (WebNoviny.sk) – Argentínska polícia zhabala počas uplynulého víkendu zhruba 50 kilogramov kokaínu pašovaného v dosiaľ nevídanej forme: droga bola napustená v zrnkách ryže. Napísala to vo štvrtok agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie tamojšej polície.

Balíky ryže s kokaínom určeným pre európsky trh, ktorý na starý kontinent putoval cez Afriku, odhalili stopovacie psy v skladisku priemyselného mesta Rosario ešte 17. septembra. V rámci policajného zásahu pod krycím menom „Operácia biela ryža“ zatkli argentínski vyšetrovatelia 12 predpokladaných pašerákov, medzi ktorými boli občania Argentíny a Kolumbie.

Vynaliezaví členovia juhoamerického pašeráckeho gangu v tomto prípade namáčali ryžu vo vode s rozpusteným kokaínom, popísal nový spôsob pašovania šéf protinarkotického oddelenia argentínskeho colného úradu Guillermo González. Po odparení sa vody ostala ryža neviditeľne „impregnovaná“ návykovou látkou.

„Toto je nový spôsob,“ uviedol González, ktorého citovala agentúra Reuters. „Takto sofistikovanú technológiou som videl prvýkrát.“ Skôr než extrahovať drogu chemickým procesom späť zo zrniek ryže mohli mať podľa Gonzáleza pašeráci v pláne ryžu po príchode do cieľovej destinácie rozomlieť na prášok a ten predávať ako kokaín.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom