Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mária Patakyová
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
7. 08. 2019 9:31 PolitikaSlovenskoPolitika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Patakyová vydáva sprievodcu galaxiou, chce priblížiť kompetencie verejného ochrancu práv

Zorientovať sa v kompetenciách verejného ochrancu práv pomôže Ombudsmankin sprievodca galaxiou orgánov verejnej správy.

V ňom občania nájdu odpovede, kedy napríklad orgány verejnej správy porušujú základné práva a slobody alebo poradí pri problémoch s úradmi, zdravotnou či sociálnou poisťovňou.

Sprievodca priblíži modelové situácie, kedy môže do prípadu zasiahnuť Kancelária verejného ochrancu práv. Na sociálnej sieti Facebook o tom informovala verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. Verejnosť si príručku nájde na webovej stránke www.vop.gov.sk.

Pôsobnosť voči ministerstvám aj úradom

Verejný ochranca práv má pôsobnosť voči orgánom štátnej správy, napríklad ministerstvám, okresným úradom, ale aj orgánom územnej samosprávy či voči právnickým a fyzickým osobám, ktoré podľa osobitného zákona rozhodujú o právach a povinnostiach fyzických osôb a právnických osôb v oblasti verejnej správy, alebo do nich inak zasahujú.

Ako ďalej vysvetľuje sprievodca, pôsobnosť verejného ochrancu práv sa však nevzťahuje na Národnú radu Slovenskej republiky, prezidenta Slovenskej republiky a vládu Slovenskej republiky.

Nevzťahuje sa ani na Najvyšší kontrolný úrad SR, Ústavný súd SR, spravodajské služby, rozhodovacie právomoci vyšetrovateľov Policajného zboru, prokuratúru, komisára pre deti a komisára pre osoby so zdravotným postihnutím.

Ľudia s jazykovou bariérou

Podľa sprievodcu verejný ochranca práv môže pomôcť v prípadoch a situáciách, ktoré sú vymedzené ustanoveniami Ústavy Slovenskej republiky a zákona o verejnom ochrancovi práv.

Zasiahnuť môže napríklad v prípade nečinnosti orgánov verejnej správy – tzv. zbytočné prieťahy v konaní. Nemôže však pomôcť v prípade problémov so susedskými spormi, zmluvnými vzťahmi, dedičskými konaniami či pôžičkami.

Ombudsmankin sprievodca galaxiou orgánov verejnej správy pomôže aj ľuďom s jazykovou bariérou, ktorí riešia ľudskoprávne problémy. Dostupný je aj v anglickom, nemeckom, maďarskom a rómskom jazyku (https://bit.ly/2Kt9Rf9). Verejnosť sa môže s podnetom na ombudsmanku obrátiť písomne alebo osobne. Viac informácií ako postupovať, je na linku.

K téme

Obete týrania na Slovensku nemajú dostatočnú ochranu, chýba funkčný systém Výročná správa ombudsmanky si zaslúži pozornosť, vyhlásila Čaputová a Patakyovej ďakuje za prácu

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X