Paulovi McCartneymu udelili Rad spoločníkov cti

Paul McCartney
Paul McCartney s manželkou Nancy Shevell. Foto: SITA/AP

LONDÝN 5. mája (WebNoviny.sk) – Anglickému hudobníkovi Paulovi McCartneymu udelili Rad spoločníkov cti. Prestížne vyznamenanie mu v piatok dala britská kráľovná Alžbeta II. počas slávnosti v Buckinghamskom paláci.

Sedemdesiatpäťročného niekdajšieho člena kapely The Beatles, ktorému v roku 1997 udelili rytiersky titul, vyznamenali za jeho zásluhy v oblasti hudby. „Toto vnímam ako veľkú poctu pre mňa a moju rodinu a myslím na to, akí by boli moja mama a otec z Liverpoolu pyšní, keby to videli,“ vyjadril sa pri slávnostnej príležitosti muzikant.

Rad spoločníkov cti dostávajú osobnosti za najmimoriadnejšie zásluhy v umení, literatúre, vede, politike či priemysle. Rad môže mať maximálne 65 členov.

James Paul McCartney *

* je jedným z najslávnejších hudobníkov všetkých čias. Členom spomínanej kapely The Beatles bol v rokoch 1960 až 1970. Slávna štvorka, ako kapelu prezývajú, vo Veľkej Británii nahrala a vydala dvanásť štúdiových albumov. Po jej rozpade pôsobil do roku 1981 v skupine Wings, v ktorej hrala aj jeho zosnulá manželka Linda McCartney.

Je tiež členom dua The Fireman, s ktorým vydal tri albumy. McCartney má na konte šestnásť sólových štúdioviek. Dva razy ho uviedli do Rock’n’rollovej siene slávy, v roku 1988 ako člena The Beatles a o jedenásť rokov neskôr aj ako sólového umelca. Zahral si v snímkach Ťažký deň (1964) či Pomoc (1965).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alžbeta II.Britská kráľovná Alžbeta II.kráľovná Alžbeta II.Paul McCartney