Pavol Paška chystá zmeny v parlamente

Poslanci zložili sľub
Sprava: Novozvolený predseda NR SR Pavol Paška a odchádzajúci predseda NR SR Pavol Hrušovský na ustanovujúcej schôdzi NR SR VI. volebného obdobia. Bratislava, 4. apríl 2012. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 15. apríla (WEBNOVINY) – Predseda parlamentu Pavol Paška sa nazdáva, že je načase, aby hlasovanie v parlamente nebolo rozdelené striktne opozično-koalične, ako to bolo doteraz. „Myslím, že už dozrel čas otupiť hranu, ktorá je tu dvadsať rokov, aby sme sa pokúsili dosiahnuť vyššiu mieru kooperácie,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA.

Paška tiež pripúšťa, že sa zmení prax, podľa ktorej vládni poslanci kladú na parlamentnú Hodinu otázok množstvo veľmi podobných otázok, čím zvyšujú šancu na jej vyžrebovanie a opozícii komplikujú využívanie tohto kontrolného nástroja.

To sa nezmení z večera do rána, ale tie snahy tu boli, obmedziť opakovateľnosť jednej témy v otázkach. Podaná ruka tu je, ale záleží, ako bude reagovať opozícia, či naozaj prijme ponuku na zlepšenie atmosféry,“ tvrdí.

Šéf snemovne zároveň pripomenul, že otázky vlastnému premiérovi kládli poslanci za každej vlády. „Samozrejme, je to oveľa komfortnejšie pre premiéra a ministrov, ak sa pohybujú v témach, ktoré z ich pohľadu nie sú až také nepríjemné (…) Ak na to bude vôľa a nebude sa to zneužívať, tak si myslím, že by to prospelo veci, aby z Hodiny otázok bol trošku verejný priestor, v ktorom sa prezentujú členovia vlády,“ poznamenal.

Kladenie otázok vlastnému premiérovi bolo charakteristické pre obdobie 2006-2010, poslanci za Smer-SD niekedy položili tú istú otázku v desiatkach variácií. Poslanci vtedajšej opozície na kladenie otázok premiérovi napokon sčasti rezignovali. Identické obdobie bolo tiež typické nízkym počtom schválených opozičných návrhov – za štyri roky opozícia v pléne presadila len tri návrhy zákonov, dva z nich vetoval prezident, pričom jeho nesúhlas snemovňa v jednom prípade prehlasovala.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol Paška
Firmy a inštitúcie SMER-SD