Pekelné horúčavy sú späť, takéto teploty nás čakajú

Teplomer, horúčavy, leto
Foto: shutterstock.com

BRATISLAVA 4. augusta (WEBNOVINY) – Na Slovensko sa vrátili horúčavy, teplota bude koncom týždňa stúpať až k 37 stupňom Celzia. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) už vydal výstrahy pred vysokými teplotami.

V utorok sa nad strednou Európou nachádza nevýrazné tlakové pole. Súčasne sa výšková tlaková níž presúva nad východné Slovensko. Je polooblačno až oblačno a miestami sa môžu vyskytnúť prehánky alebo búrky, na západe sa očakávajú zrážky len ojedinele. Najvyššia denná teplota dosiahne 29 až 34, na Orave, Liptove a na Spiši má byť okolo 27 stupňov Celzia. Pofukovať bude len slabý vietor.

Počasie
Foto: shmu.sk

Prvá výstraha pred vysokými teplotami je vydaná na stredu, kedy sa bude vo vyšších vrstvách ovzdušia nad našim územím vypĺňať tlaková níž. Bude prevažne polooblačno, cez deň pri časom zväčšenej oblačnosti treba miestami očakávať prehánky alebo búrky.

Počasie
Foto: shmu.sk

Výstraha prvého stupňa platí od 12:00 do 18:00 pre celý Bratislavský, Trnavský a Nitriansky kraj a pre okresy Krupina, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Košice, Michalovce, Rožňava, Sobrance a Trebišov. Miestami sa očakáva teplota až 35 stupňov Celzia. Na ostatnom území Slovenska má byť 30 až 34, na Orave, Liptove a Spiši okolo 28 stupňov Celzia.

Počasie
Foto: shmu.sk

Vo štvrtok bude od severovýchodu nad naše územie zasahovať okraj tlakovej výše a súčasne k nám bude od juhu prúdiť veľmi teplý vzduch.

Výstraha druhého stupňa je vydaná od 14:00 do 18:00 pre celý Bratislavský kraj a okresy Komárno, Levice, Nitra, Nové Zámky, Šaľa, Senica, Trnava, Galanta, Dunajská Streda, Košice, Michalovce, Rožňava, Sobrance, Trebišov, Lučenec, Revúca, Rimavská Sobota a Veľký Krtíš. Očakáva sa dosahovanie maximálnej teploty vzduchu 35 až 36 stupňov Celzia.

Počasie
Foto: shmu.sk

Pre niektoré ďalšie okresy platí od 13:00 do 18:00 výstraha prvého stupňa. Maximálna teplota môže dosiahnuť 30 až 33 stupňov Celzia v okresoch Banská Štiavnica, Detva, Poltár, Krupina, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Bánovce nad Bebravou, Nové Mesto nad Váhom, Myjava, Partizánske, Prievidza, Trenčín, Zlaté Moravce, Topoľčany, Hlohovec, Piešťany, Trnava, Vranov nad Topľou, Humenné a Prešov. „Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov,“ upozorňuje SHMÚ.

Počasie
Foto: shmu.sk

Prílev veľmi teplého vzduchu do našej oblasti bude pokračovať aj v piatok. Zatiaľ nie sú vydané na tento deň žiadne výstrahy, ale meteorológovia ich zrejme vydajú, pretože denná teplota sa vyšplhá na 31 až 36 stupňov Celzia. Rovnaké počasie sa očakáva aj počas víkendu. V sobotu aj nedeľu bude pokračovať mimoriadne teplé počasie a teplota vystúpa na 31 až 37 stupňov Celzia.

Počasie
Foto: shmu.sk

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav