Pellegrini má podozrenie, že vakcíny Sputnik neboli včas uhradené a žiada odvolanie Matoviča (video)

NR SR: Rokovanie 16. schôdze
Peter Pellegrini, predseda strany Hlas-SD. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Predseda strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Peter Pellegrini sa pýta, či ruská strana nežiadala vrátiť vakcíny Sputnik V preto, že Slovensko za ne až do výzvy nezaplatilo.

Tiež sa pýta, či cieľom cesty ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) do Moskvy nebolo „rýchlo ísť uhladiť spory a rýchlo dohodnúť úhradu tejto transakcie“. Uviedol to na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Hegera žiada o odpovede

„Ak si niečo kúpime a je to naše vlastníctvo, tak si s tým môžeme robiť, čo chceme,” povedal Pellegrini. „Preto sa chcem spýtať veľmi jasne a verejne, či náhodou dôvodom výzvy ruskej strany na vrátenie vakcín nebolo to, že sme nezaplatili až do tejto výzvy za vakcíny,” dodal. Vyjadril vážne podozrenie, že v čase výzvy z ruskej strany nebolo za vakcíny vôbec zaplatené a pýta sa, „kedy sme za ne zaplatili.”

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Pellegrini žiada predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽaNO), aby verejnosti odpovedal na otázky, „kto podpísal zmluvu o dodávke týchto vakcín, v ktorom dátume bola podpísaná, kedy boli uhradené vakcíny, koľko sme za ne zaplatili a k čomu ďalšiemu nás táto zmluva zaväzuje.”

Iniciovať chce schôdzu na odvolanie Matoviča

Ak parlament vysloví novej vláde dôveru a bude v nej naďalej sedieť Matovič, poslanci okolo Pellegriniho budú iniciovať ako jednu z prvých schôdzí návrh na odvolanie Matoviča z pozície ministra financií.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vo svojom štvrtkovom vyhlásení zdôraznila, že dôvod požiadavky na vrátenie vakcín Sputnik V bol iný, ako sťažnosť ruskej strany, že o posudzovaní vakcíny rozhodovalo necertifikované laboratórium na Slovensku. Zmluva o nákupe vakcín by mala byť podľa hlavy štátu príslušným spôsobom povinne zverejnená. Dodala, že je na tom, kto tú zmluvu uzavrel, aby k tomu spravil príslušné kroky.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerIgor MatovičPeter PellegriniZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaMF Ministerstvo financií SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti