Pellegrini sa objavuje medzi menami na post predsedu Európskej rady, vníma to ako kompliment

Peter Pellegrini
Premiér Slovenskej republiky Peter Pellegrini. Foto: archívne, SITA/Julien Warnand, Pool Photo via AP

Premiér Peter Pellegrini vníma to, že sa objavuje medzi možnými menami na post predsedu Európskej rady aj on, ako kompliment. „Zatiaľ sa so mnou nelúčte a keby náhodou, tak sa prídem rozlúčiť,“ povedal premiér na štvrtkovom Výbore NR SR pre európske záležitosti.

Spomínajú sa viaceré mená

Podľa Pellegriniho sa v tejto súvislosti spomínajú viaceré mená, preto by sme mali ostať pri zemi. „Hovorí sa aj o iných premiéroch mimo krajín V4. Hovoríme o viacerých menách z Bulharska či Chorvátska. Máme s nimi ja aj iní kolegovia dobré vzťahy,“ dodal premiér s tým, že nevykonáva konkrétne kroky, aby ho na tento post nominovali.

V týchto dňoch lídri krajín Európskej únie rozhodujú o tom, kto sa stane novým predsedom Európskej komisie, Európskej rady, šéfom európskej diplomacie či šéfom Európskej centrálnej banky. Debata vyvrcholí v nedeľu 30. júna na mimoriadnom summite premiérov a prezidentov EÚ.

Pellegrini svoj záujem v minulosti odmietol

Do úvahy musia brať výsledky volieb do Európskeho parlamentu, regionálne rozloženie aj rodovú rovnosť. Slovensko má záujem, aby jednu z kľúčových funkcií zastával súčasný podpredseda EK Maroš Šefčovič.

Hoci sa objavilo aj Pellegriniho meno, ten nepriamo svoj záujem už v minulosti odmietol. Momentálne je predsedom Európskej rady Poliak Donald Tusk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TuskMaroš ŠefčovičPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaEurópsky parlament