Pellegrini označil získanie Európskeho orgánu práce za úspech, Šefčovič hovorí o výhre pre Slovensko

Peter Pellegrni
Predseda vlády SR Peter Pellegrini Foto: SITA
  • aktualizované 13. júna, 14:29

BRATISLAVA 13. júna (WebNoviny.sk) – Slovensko získava podľa predsedu vlády Petra Pellegriniho prvú európsku inštitúciu. Vo svojom vyhlásení tak reagoval na rozhodnutie, že sídlo Európskeho orgánu práce (ELA) bude v Bratislave.

Výhra v prvom kole

„Považujem za obrovský úspech, že sa nám podarilo vyhrať už v prvom kole. Záujem o sídlo agentúry mali aj iné krajiny ako Rumunsko, Chorvátsko, Cyprus či Lotyšsko,“ uviedol Pellegrini. Slovensko získalo hneď v prvom kole hlasy 15 krajín.

Ako ďalej informoval Pellegrini, s ELA príde na Slovensko takmer 150 špičkových európskych odborníkov a pravidelne sa tu budú stretávať experti na oblasť pracovného práva z celej Európy. „To bezpochyby zvýši prestíž Bratislavy ako proeurópskeho hlavného mesta,“ zhodnotil premiér.

Inštitúcia s veľkým významom

Získanie sídla Európskeho orgánu práce pozitívne hodnotil aj podpredseda Výboru NR SR pre sociálne veci Jozef Mihál. „ELA je inštitúcia, ktorá má už teraz veľký význam a jej úloha bude postupom času stále dôležitejšia,“ upozornil.

Podľa neho je jej úloha jednak v procese zbližovania legislatívy členských štátov EÚ v oblasti politík zamestnanosti, jednak v procese zjednodušovania byrokracie, ktorú dnes musia podstupovať zamestnávatelia pri vysielaní zamestnancov v rámci EÚ.

„To, že ELA bude mať sídlo v Bratislave, je pre Slovensko príležitosťou ukázať, že máme dostatok schopných ľudí zastávať pozície v inštitúciach EÚ. A je to pre nás príležitosť stať sa líderskou krajinou v oblasti pracovnoprávnej legislatívy a sociálnej oblasti v rámci EÚ,“ dodal Mihál.

Výhra pre celé Slovensko

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič konštatoval, že získanie sídla je výhra nielen pre Bratislavu, ale pre celé Slovensko. EÚ podľa neho potrebuje agentúru, ktorá posunie dopredu dôležité témy ako pracovná mobilita či sociálne zabezpečenie a ktorá pomôže zakročiť, ak sú porušované pravidlá.

„Slovensko má na to všetky predpoklady, čo potvrdilo aj štvrtkové hlasovanie. Poklona všetkým, čo sa na výzve hostiť agentúru EÚ podieľali. A osobitne premiérovi P. Pellegrinimu, ministrovi práce J. Richterovi, všetkým zanietencom na rezortoch práce a diplomacie doma, ako aj na Stálom zastúpení v Bruseli,” dodal Šefčovič.

Budova, v ktorej bude sídliť agentúra, je z dielne spoločnosti J&T Real Estate. „Z môjho pohľadu je to najväčšie ocenenie práce našich ľudí a vysokej kvality prevedenia našich budov, za ktorými stoja viac ako 20-ročné skúsenosti,“ uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti Pavel Pelikán.

Tajné hlasovanie

O sídle ELA vo štvrtok v Luxemburgu rozhodla v tajnom hlasovaní Rada ministrov pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravie a spotrebiteľské záležitosti.

Bratislava tak zvíťazila nad cyperskou Nikóziou, bulharskou Sofiou a lotyšskou Rigou. Slovensko pritom uspelo už v prvom kole hlasovania, keď za Bratislavu hlasovalo 15 z 28 členských štátov únie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Pellegrini