Pellegriniho Hlas-SD je už oficiálny, ministerstvo vnútra zaregistrovalo novú politickú stranu

Ľubica Laššáková, Peter Pellegrini, Richard Raši, Denisa Saková
Zľava v popredí: Poslankyňa parlamentu Ľubica Laššáková, podpredseda parlamentu Peter Pellegrini a poslankyňa NR SR Denisa Saková počas tlačovej konferencie strany HLAS – sociálna demokracia na Námestí SNP v Banskej Bystrici v rámci začiatku zbierania podpisov na založenie novej politickej strany. Banská Bystrica, 13. júl 2020. Foto: SITA/Peter Rusko.
  • aktualizované 11. septembra, 12:48

Ministerstvo vnútra SR zaregistrovalo stranu expremiéra Petra Pellegriniho Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD). Vyplýva to z Registra politických strán a hnutí, ktorý je zverejnený na webovom sídle rezortu vnútra.

Chcú vlastný poslanecký klub

Novozaložená strana Hlas-SD chce mať v Národnej rade (NR SR) svoj vlastný poslanecký klub, uviedol na tlačovej konferencii v Banskej Bystrici Pellegrini.

„O ambícii založiť polslanecký klub hovoríme veľmi otvorene. Koaličná rada na základe ich rokovania vznik nášho klubu nepodporí a rovnako reagovala aj strana Smer-SD, ktorá nás asi logicky nechce podporiť, lebo nás vníma ako silnú konkurenciu. My ten akt urobíme a uvidíme, ako sa zachovajú poslanecké kluby,“ povedal expremiér s tým, že nezávisle na tom, či poslanecké kluby ich klub schvália, alebo nie, „nebude to mať vplyv na našu opozičnú prácu a budeme pracovať naplno, aj keby sa klub nepodarilo schváliť“.

Nová strana nebude podľa Pellegriniho bratislavskou stranou. „Budeme chodiť do regiónov, budeme zasadať v regiónoch, kde sa budeme stretávať s ľuďmi, lebo tam treba robiť politiku a nie od stola v Bratislave,“ dodal podpredseda parlamentu.

Vzdal sa postu podpredsedu v strane Smer-SD

Strana požiadala o registráciu 14. augusta a odovzdala viac ako 94-tisíc podpisov. Podľa Pellegriniho ide zrejme o historicky najvyšší počet vyzbieraných podpisov občanov v novodobej histórii Slovenska. Na registráciu je potrebných minimálne 10-tisíc podpisov.

Expremiér Pellegrini začiatkom júna oznámil, že sa vzdáva pozície podpredsedu v strane Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) a že v krátkom čase odíde z tejto strany.

Povedal, že si nevie predstaviť vedenie strany v tandeme s jej doterajším predsedom Robertom Ficom. Zo Smeru do Hlasu odišli viacerí poslanci, medzi nimi aj Erik Tomáš, Matúš Šutaj Eštok ale aj bývalé ministerky Denisa Saková či Ľubica Laššáková.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Pellegrini
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaMV Ministerstvo vnútra SRSMER-SD