Aktualizované: Pellegriniho vláda odobrila nákup stíhačiek F-16, budú stáť 1,6 miliardy eur

stíhačka F-16
Foto: ilustračné, SITA/AP.
  • aktualizované 12. decembra 14:23

BRATISLAVA 12. decembra (WebNoviny.sk) – Slovensko definitívne obstará 14 lietadiel typu F-16 Block 70/72. Uviedol to po stredajšom rokovaní vlády SR jej predseda Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý okrem iného uviedol, že rezort obrany má k nákupu aj potrebný súhlas Ministerstva financií SR.

Budú podpísané aj ďalšie zmluvy

Slovensko vynaloží na nové stíhačky viac ako 1,6 miliardy eur, vrátane výcviku pilotov, pozemného personálu, munície, či logistickej podpory.

Pellegrini presnú sumu nepovedal, podľa jeho slov však Slovensko bude mať špičkové lietadlá, ktoré sú plne kompatibilné s lietadlami našich spojencov v rámci Severoatlantickej aliancie (NATO) či Európskej únie.

„Slovenská vláda dnes (v stredu, pozn. red.) rozhodla o tom, že obstaráme 14 lietadiel F-16. Ministerstvo obrany SR má aj súhlas rezortu financií. Slovensko bude tak definitívne svoj vzdušný priestor chrániť týmito lietadlami. a nie ruskými MiG-29. Ku kontraktu budú podpísané aj ďalšie zmluvy, o servise, či ďalších záležitostiach,“ povedal Pellegrini.

Predseda doplnil, že obstaranie nových stíhačiek je v súlade s našimi záväzkami o navyšovaní výdavkov na obranu.

Prvé štyri kusy v priebehu roka 2022

Slovensko obstará 12 jednomiestnych stíhačiek a dve dvojmiestne, ktoré budú slúžiť na výcvik. Prvé štyri kusy budú dodané v priebehu roka 2022, ďalších desať o rok neskôr.

V Spojených štátoch amerických (USA) sa bude pripravovať 22 pilotov a vyše 160 vojakov, ako pozemný personál. Kompetentní nekonkretizovali dĺžku, na ktorú bol uzatvorený kontrakt na servis lietadiel. Pôvodne sa hovorilo o dvoch rokoch.

Ministerstvo obrany SR pritom už 30. novembra informovalo, že v zastúpení národného riaditeľa pre vyzbrojovanie podpísalo príslušné technické zmluvné dokumenty potrebné k obmene stíhacích lietadiel. Následne reagoval Pellegrini, ktorý odkázal, že zmluvy sú neplatné, pretože rezort obrany potrebuje súhlas rezortu financií. Doplnil tiež, že bude s ministrom obrany Petrom Gajdošom (SNS) o tejto téme hovoriť.

Zaujímavosťou je, že v sobotu 1. decembra Ministerstvo obrany SR poopravilo svoje piatkové stanovisko, podľa ktorého neboli podpísané technické zmluvy, ale iba drafty, teda návrhy. Pre túto situáciu čelil minister Gajdoš kritike opozície, ktorá navyše vyzývala premiéra Pellegriniho, aby zvážil Gajdošove odvolanie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter GajdošPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SROzbrojené sily Slovenskej republikyVláda SR