Petra Lipu čaká koncertná jeseň

Peter Lipa
Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 5. septembra (WEBNOVINY) – Slovenského džezmena Petra Lipu čaká koncertná jeseň. Odštartuje ju troma koncertmi v Írsku, kde sa predstaví spolu s hudobníkmi zo svojej kapely, Petrom Lipom ml. a Michalom Šimkom.

Okrem toho budú na koncertoch v Corku, Galwayi a Dubline hosťovať aj slovenskí hudobníci Tomáš Gál a Peter Dobai, ktorí v krajine našli svoj druhý domov. Spolu s nimi bude vystupovať aj írsky trombonista Paul Dudley.

Následne sa 71-ročný spevák vráti na Slovensko, aby svoj talent predviedol v Košiciach, Spišskej Belej a Pezinku. Koncom septembra na interpreta čaká vystúpenie vo Viedni a po ďalších domácich koncertoch či vystúpení v Českej republike odletí kapela v októbri do litovského Vilniusu, kde sa zúčastní na džezovom festivale. V novembri sa zasa Lipa predstaví na krátkom turné s Milanom Lasicom. Zahraničné aktivity spevák uzavrie 14. novembra koncertom v Luxembursku.

Video: Peter Lipa – Rozum
Peter Lipa

sa narodil 30. mája 1943 v Prešove. Pôsobil v niekoľkých formáciách. Na konte má štúdiovky ako Neúprosné ráno (1983), That’s the Way It Is (1990), Naspäť na stromy (1995), Spirituals (1997), La La La (1998), Čierny Peter (1998), Bistro (2000), … v najlepších rokoch (2001), Beatles in Blue(s) (2002), Lipa spieva Lasicu (2005) či 68 (2012).

Na jeseň minulého roka vydal CD s textami Milana Lasicu Návšteva po Rokoch, ktoré sa za tri týždne stalo platinovým a doteraz sa z neho predalo okolo 7500 kusov.

V spolupráci s inými umelcami sa podpísal pod albumy Slovak Jazz‘ 97 (1997), Peter Cardarelli’s – Bratislava Blue (1999) a Jana Kirschner, Peter Lipa, Boboš Procházka (2005). V roku 2006 sa stal Lipa držiteľom Aurela hneď v niekoľkých kategóriách, ďalej získal Krištáľové krídlo, Cenu prezidenta republiky SR a vyhlásili ho za najlepšieho džezového speváka v Európe.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana KirschnerPeter Lipa