Fantastické! Vlhová porazila Shiffrinovú aj v Sestriere a spolu s Brignoneovou vyhrala obrovský slalom (foto)

Petra Vlhová, obrovský slalom, Sestriere
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová počas prvého kola obrovského slalomu Svetového pohára v talianskom Sestriere. Sestriere, 18. január 2020. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 18. januára 15:32

Slovenská reprezentantka Petra Vlhová vyhrala sobotňajší obrovský slalom Svetového pohára v talianskom Sestriere.

Na prvom mieste však bola spoločne s domácou Federicou Brignoneovou, ktorá dosiahla rovnaký čas. Tretia skončila Američanka Mikaela Shiffrinová.

„Je to skvelé zdieľať pódium s Federicou. Je to moje prvé pódium v obrovskom slalome v tejto sezóne a hneď je to víťazstvo. Som veľmi šťastná,“ povedala Vlhová do mikrofónu organizátorov krátko po skončení pretekov.

Vlhová v sobotu získala o 40 bodov viac ako Shiffrinová a v celkovom poradí SP stiahla náskok Američanky na 233 bodov. V hodnotení disciplíny sa Slovenka posunula už na štvrtú priečku.

Shiffrinová stratila stotinu sekundy

Rodáčka z Liptovského Mikuláša dosiahla 13. víťazstvo vo Svetovom pohári a prvé v obrovskom slalome v aktuálnom ročníku. Momentálne ťahá sériu troch triumfov, keďže ovládla aj slalomy v chorvátskom Záhrebe a v rakúskom Flachau.

Vlhová sa v prvom kole sobotňajšieho obrovského slalomu predstavila so štartovým číslom tri. Trať postavil jej tréner Livio Magoni a hoci 24-ročnej Slovenke vrchná časť príliš nevyšla, v závere dokázala zrýchliť. Dosiahla čas 1:10,45 min a svoju stratu na vedúcu Talianku Brignoneovú minimalizovala na necelé dve desatiny. Vlhová o 0,19 sekundy zdolala Rebensburgovú a o ďalších šesť stotín zaostala Shiffrinová.

Radosť slovenskej reprezentantky Petry Vlhovej po dojazde do cieľa druhého kola obrovského slalomu v talianskom Sestriere. Sestriere, 20. január 2020. Foto: archívne, SITA/AP.

V druhom kole predviedla 24-ročná Liptáčka rytmickú jazdu a na všetkých medzičasoch svietili pri jej mene „zelené čísla“. V polovici trate mala pred Shiffrinovou náskok 57 stotín sekundy a napokon preťala cieľ s náskokom jednej stotinky pred Američankou.

Brignoneová išla ako víťazka prvého kola posledná a v súčte oboch kôl dosiahla totožný čas ako Vlhová, na prvej priečke tak skončili dve pretekárky. Vlhovej sa to stalo aj vlani v slovinskom Maribore, kde bola na prvej priečke tiež v obrovskom slalome so Shiffrinovou.

Vlhovej 32. pódium vo Svetovom pohári

Slovenská reprezentantka má na konte celkovo už 32. pódiových umiestnení vo Svetovom pohári, pričom svoju bilanciu upravila na 13 – 11 – 8.

Obrovský slalom však zatiaľ v tejto sezóne nie je u Vlhovej na takej úrovni, ako by sama očakávala. V predchádzajúcich štyroch pretekov v tejto najtechnickejšej disciplíne skončila najvyššie štvrtá týždeň pred Vianocami vo francúzskom Courcheveli.

Petra Vlhová, Sestriere, obrovský slalom

Predtým v americkom Killingtone si pripísala šieste miesto a v sezónnej ouvertúre na ľadovci v Söldene bola štrnásta. V inom rakúskom stredisku Leinzi ju tri pred koncom kalendárneho roka klasifikovali na piatej pozícii.

Pre porovnanie, v uplynulej sezóne Vlhová práve v obrovskom slalome vystrelila ako kométa – vyhrala preteky SP v Semmeringu, Maribore aj Špindlerovom Mlyne a korunu tomu nasadila ziskom zlatej medaily na majstrovstvách sveta vo švédskom Aare.

V Sestriere aj paralelný obrovský slalom

V nedeľu si Vlhová v Sestriere vyskúša paralelný obrovský slalom a to bude z jej pohľadu možno ešte dôležitejšia skúška ako tá sobotňajšia v obrovskom slalome. V tejto sezóne sa malý glóbus bude po prvý raz udeľovať aj v paralelných disciplínach za sumár výsledkov z troch podujatí.

Prvý paralelný slalom v decembri vo švajčiarskom St. Moritzi sa stal korisťou práve 24-ročnej Slovenky. Teraz bude mať šancu nadviazať na tento úspech v paralelnom obrovskom slalome v Sestriere, v marci vo švédskom Aare (12.3.) sezóna SP v paralelných disciplínach žien vyvrcholí paralelným slalomom.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní

• Obrovský slalom – Sestriere (Tal.)

1. kolo: 1. Federica Brignoneová (Tal.) 1:10,28 min,2. Petra Vlhová (SR) +0,17 s, 3. Viktoria Regensburgová (Nem.) +0,39, 4. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,42, 5. Wendy Holdenerová (Švaj.) +0,39, 6. Alice Robinsonová (N. Zéland) +0,59

Celkové poradie (1.+2. kolo): 1. Petra Vlhová (SR) a Federica Brignoneová (Tal.) obe 2:21,15 min., 3. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,01 s., 4. Wendy Holdenerová (Švaj.) +0,38, 5. Alice Robinsonová (N. Zél.) +0,44, 6. Meta Hrovatová (Slovin.) +0,92

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 17 z 39 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 946 bodov, 2. Petra Vlhová (SR) 713, 3. Federica Brignoneová (Tal.) 665, 4. Wendy Holdenerová 467, 5. Michelle Gisinová (obe Švaj.) 405, 6. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 373

Poradie v hodnotení obrovského slalomu v SP (po 5 z 9 pretekov): 1. Federica Brignoneová (Tal.) 375 bodov, 2. Mikaela Shiffrinová (USA) 314, 3. Marta Bassinová (Tal.) 264, 4. Petra Vlhová (SR) 253, 5. Alice Robinsonová (N. Zél.) 200, 6. Mina Fürst Holtmannová (Nór.) 199

3. miesto – Levi (Fín., 12. 11. 2016), slalom
3. miesto – Štokholm (Švéd., 30. 1. 2018), mestské preteky, resp. paralelný slalom