Vlhová skončila v Killingtone v top 10, obrovský slalom nevyhrala ani Shiffrinová (foto)

Petra Vlhová, obrovský slalom Killington
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová počas prvého kola obrovského slalomu v americkom Killingtone. Killington, 25. november 2023. Foto: SITA/AP.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 25. novembra 20:26

Slovenská reprezentantka Petra Vlhová skončila desiata v sobotňajšom obrovskom slalome Svetového pohára 2023/2024 v Killingtone. V tomto americkom stredisku absolvovala už 12. štartov, ale ešte ani raz tam nezvíťazila. Na jej konte sú tam však štyri druhé miesta, vlani tam dvakrát skončila štvrtá.

Nový ročník začala Petra Vlhová tretím miestom v obrovskom slalome v rakúskom Söldene na ľadovci Rettenbach a nasledovali dva vynikajúce súťažné dni vo fínskom Levi. Prvý z nich pretavila na suverénny slalomový triumf, v druhom mala v 2. kole veľký náskok, no o triumf ju pripravil „špicar“.

Po prvom kole bola 28-ročná Liptáčka ôsma a ani v druhom nestačila na najlepšie. Stále tak platí, že v obrovskom slalome mimo Top 10 premiérovo bola zatiaľ naposledy v januári 2022, keď v slovinskej Kranjskej Gore skončila pätnásta. Odvtedy bola vždy medzi najlepšou desiatkou, v dvoch prípadoch však vypadla v 1. kole.

Víťazstvo obhájila Gutová-Behramiová

Víťazstvo si v sobotu vyjazdila Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová, ktorá v tejto sezóne vyhrala aj prvý obrovský slalom sezóny v Söldene a je neohrozenou líderkou hodnotenia tejto disciplíny. Na jej konte je po sobote už 39 víťazstiev v SP, sedem z nich v obrovskom slalome.

Po roku si v Killingtone zopakovala víťazstvo. „Užívam si to, vždy hľadám novú motiváciu. Prvýkrát som štartovala v červenom čísle líderky a som rada, že mi zostalo aj do ďalšieho obrovského slalomu,“ uviedla do mikrofónu organizátorov víťazka.

Lara Gut Behramiová, obrovský slalom Killington
Švajčiarka Lara Gut-Behramiová počas prvého kola obrovského slalomu v americkom Killingtone. Killington, 25. november 2023. Foto: SITA/AP.

Shiffrinová skončila tretia

Druhá napokon skončila Novozélanďanka Alice Robinsonová, ktorá po prvom kole viedla, no v súčte dvoch jázd mala na víťazku manko 62 stotín sekundy.

Domáca hviezda Mikaela Shiffrinová sa po piatej pozícii v prvom kole posnula na pódiovú tretiu priečku, za Gutovou-Behramiovou zaostala o 81 stotín sekundy. Úradujúca olympijská šampiónka v tejto disciplíne Švédka Sara Hectorová napokon skončila štvrtá a zaostala za víťazkou o viac ako sekundu. Petra Vlhová mala na Švajčiarku stratu 1,98 sekundy.

Obrovský slalom Killington, Lara Gutová Behramiová, Alice Robinsonová, Mikaela Shiffrinová
Zľava: Alice Robinsonová (N. Zéland), Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) a Mikaela Shiffrinová (USA) v cieli obrovského slalomu v Killingtone. Killington, 25. november 2023. Foto: SITA/AP.

V hodnotení disciplíny vedie Gutová-Behramiová o 80 bodov pred Taliankou Federicou Brignoneovou, ktorú v sobotu klasifikovali na šiestom stupienku. Tretia je Robinsonová, Vlhová klesla z tretej na šiestu priečku. V celkovom poradí SP sa na čele udržala Shiffrinová, druhá je už Gutová-Behramiová s mankom 50 bodov. Na treťom poste sa udržala Hectorová so stratou 55 bodov na Američanku, Vlhová klesla z 2. na 4. miesto a za líderkou zaostáva o 64 bodov.

Už v nedeľu je v Killingtone na programe slalom, prvé kolo o 16.00 h SEČ a druhé o tri hodiny neskôr.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní 2023/2024

• obrovský slalom – Killington

1. kolo: 1. Alice Robinsonová (N. Zél.) 55,97 s., 2. Sara Hectorová (Švéd.) +0,06 s., 3. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) +0,08, 4. Marta Bassinová (Tal.) +0,21, 5. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,23, 6. Federica Brignoneová (Tal.) +0,48, 7. Valerie Grenierová (Kan.) +0,54, 8. PETRA VLHOVÁ (SR) +0,94, 9. Julia Scheibová (Rak.) +1,04, 10. Britt Richardsonová (Kan.) +1,08

• Petra Vlhová mala v 1. kole štartové číslo 5

2. kolo (celkové poradie): 1. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) 1:53,05 min., 2. Alice Robinsonová (N. Zél.) +0,62 s., 3. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,81, 4. Sara Hectorová (Švéd.) +1,06, 5. Valerie Grenierová (Kan.) +1,44, 6. Federica Brignoneová (Tal.) +1,77, 7. Julia Scheibová (Rak.) +1,84, 8. Paula Moltzanová (USA) +1,90, 9. Sofia Goggiová (Tal.) +1,95, 10. PETRA VLHOVÁ (SR) +1,98

• druhé kolo nedokončili: Marta Bassinová (Tal.)
Viac k osobe Alice RobinsonováLara Gutová-BehramiováMikaela ShiffrinováPetra VlhováSara Hectorová