Piešťany porazili Zvolen, Poprad vyškolil Žilinu 5:1

Tomáš tomek
Zľava: Tomáš Tomek a Vladimír Urban, obaja z ŠHK 37 Piešťany, počas hokejového zápasu 13. kola Tipsport extraligy medzi HKm Zvolen a ŠHK 37 Piešťany. Zvolen, 21. október 2012. Foto: SITA/Ján Viazanička

BRATISLAVA 21. októbra (WEBNOVINY) – Súhrn výsledkov nedeľňajších stretnutí 13. kola najvyššej slovenskej hokejovej súťaže Tipsport extraligy 2012/2013:

Výsledky:

HK 36 Skalica – HC’05 Banská Bystrica 5:2 (4:0, 0:1, 1:1)

MHC Mountfield Martin – HK Nitra 1:5 (1:0, 0:3, 0:2)

HC Košice – Dukla Trenčín 2:3 po sam. nájazdoch (0:1, 2:1, 0:0 – 0:0, 0:1)

HK Poprad – MsHK DOXXbet Žilina 5:1 (2:1, 1:0, 2:0)

HKm Zvolen – ŠHK 37 Piešťany 2:3 po sam. nájazdoch (2:0, 0:1, 0:1 – 0:0, 0:1)

Matej Češík
Skalica

Hoci aktívnejšie do zápasu vstúpili hostia, prvá tretina patrila domácim. Úvodný gól vsietil v 7. min Konečný po tom, čo sa ako prvý zorientoval v neprehľadnej situácii pred Slipčenkom.

Druhý gól domácich nenechal na seba dlho čakať. Mikúš našiel krížnou prihrávkou voľného Kudrnu, ktorý bez problémov zavesil. V 12. min ušiel v oslabení Jurík a bolo 3:0.

Slipčenka následne vystriedal Dzubina, no ani ten si dlho neudržal čisté konto.

Bezúch si nakorčuľoval do útočného pásma, naviazal na seba obrancu, zadovkou našiel Kudrnu, ktorý zakončil do prázdnej bránky.

V 24. min mal gól na hokejke hosťujúci Češík, no ani na dvakrát neprekonal Romančíka. V 28. min sa z piateho presného zásahu domácich predčasne tešil Barák, gól neuznali pre hru vysokou hokejkou.

V 34. min sa zásluhou Sýkoru dočkali gólu aj hostia a znížili na rozdiel troch gólov.

Obrovské príležitosti na skórovanie mali v 46. min Preisinger s Juríkom. Druhý spomenutý prestrelil z bezprostrednej blízkosti prázdnu bránku. Na opačnej strane sa do brejku dostal Zigo, Romančík jeho šancu zlikvidoval. V 49. min zakončil peknú individuálnu akciu gólom Konečný. V 57. min sa hostia dostali opäť na rozdiel troch gólov, keď Romančíka prestrelil Sýkora. Viac gólov už v stretnutí nepadlo.

Reakcie:

Peter Oremus (tréner Skalice): „Toto víťazstvo je pre nás veľmi dôležité. Po dlhej dobe je to trojbodová výhra. Naozaj som milo prekvapený, výkon bol dobrý už v Trenčíne, no vtedy sme nevyužili šance. Víťazstvo je úplne zaslúžené a ja pevne verím, že naň nadviažeme.“

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „Vedeli sme, že Skalica je ťažký súper, napriek tomu sme hrali nekontaktný hokej, nekorčuľovali sme a nedohrávali sme osobné súboje. Za všetko hovorí stav po prvej tretine. V druhej časti sme sa snažili pozviechať, začali sme korčuľovať, ale už bolo neskoro. Mrzí ma, že nedokážeme dvakrát po sebe zopakovať dobrý výkon. Jednoznačne sa musíme naučiť hrať vyrovnanejšie a lepšie.“

Góly: 7. R. Konečný (Holovič, T. Višňovský), 8. A. Kudrna (T. Mikúš, Bezúch), 12. J. Jurík (Stieler, Trška), 13. A. Kudrna (Bezúch), 49. R. Konečný (Holovič) – 34. Ján Sýkora (Češík, Kubka), 57. Ján Sýkora (Novajovský)

Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: D. Konc – Brath, Tvrdoň, 1670 divákov

Skalica: Romančík – Vyrúbalík, Trška, I. Jankovič, L. Kozák, Barák, Srnec – Kutálek, R. Školiak, Preisinger – Bezúch, T. Mikúš, A. Kudrna – T. Višňovský, Holovič, R. Konečný – M. Klejna, Stieler, J. Jurík

Banská Bystrica: Slipčenko (12. Dzubina) – Michal Grman, Predajniansky, Novajovský, Kubka, Bambúch, Styk, Ketner – Lunter, M. Hudec, Ján Sýkora – F. Nemček, Heizer, Lamper – Petro, Češík, Šimun – Hegyi, Zigo, Jankovič

Jaroslav Jabrocký

Aktívnejšie začali Martinčania, ktorí sa od úvodného buly tlačili pred martinského odchovanca v bránke Nitry Valenta, ale zo svojej prevahy vyťažili iba jeden gól. V 3. min prevetrali nitrianskeho gólmana postupne Novotný s Tupým.

Zlomový moment prvej tretiny nastal v 9. min, keď Hudec napadol zozadu Novotného a nitriansky obranca musel pod sprchy.

„Kosačky“ potom zužitkovali následnú 5-minutovú presilovku. Petruška v 12. min strelou pod pravé rameno Valenta otvoril skóre – 1:0. Záver prvej časti hry potom patril hosťom.

V 16. min mal ideálnu príležitosť na vyrovnanie M. Segľa, ale puk z jeho hokejky trikrát neprešiel za pozorného Šúreka.

Segla

Druhá tretina potom patrila Nitre.

V jej úvode však vystrelil Beran na Valentovu bránku, hra pokračovala a po jej prerušení konzultoval sporný moment rozhodca Lokšík s videorozhodcom, ktorý posúdil situáciu v prospech hostí.

V 23. min hrali Nitrania presilovku a na vyrovnávajúci gól ju využil M. Segľa – 1:1.

„Corgoni“ sa potom nasťahovali do obranného pásma Martina, ale Šúrek odolával. V 29. min sa Kováčikovi skĺzol puk po hokejke pred prázdnou bránkou.

V 33. min sa ocitol sám pred Valentom Petruška, ale jeho zasekávačka a následná strela zostali bez gólového efektu. Naopak, o pár sekúnd sa zásah do čierneho podaril Kadurovi, ktorý poslal Nitru do jednogólového náskoku.

V 35. min nestačil Šúrek presunúť pravý betón k žŕdke a puk z Mašlonkovej hokejky si našiel cestu až za bránkovú čiaru – 1:3. Na konci druhej tretiny hrali ešte domáci presilovku, ale ich snaha o kontaktný gól skončila na

Aj úvod tretej tretiny patril hosťom. V 45. min počas presilovky zvýšil Mašlonka svojim druhým gólom na 4:1 a definitívne nasmeroval zápas pre Nitru. V 50. min boli už „kosačky“ zrelé na uterák, lebo Ordzovenského strela piatykrát rozveselila hostí. Tréner Pukalovič si vzal oddychový čas, aby zastavil hroziaci debakel. Do konca zápasu sa už skóre nemenilo.

Reakcie:

Róbert Pukalovič st. (tréner Martina): „V prvých dvoch tretinách sme mali problém dostať sa do tempa, i keď na začiatku zápasu sme začali náporom. Skúsení hostia kúskovali hru, čím nás vyviedli z rytmu. Zápas sme v tretej tretine dohrávali už na štyri formácie, aby hráči nabrali skúsenosti aj z takýchto stretnutí. Sme nespokojní s výsledkom, hráči musia zísť z oblakov opäť na pevnú zem.“

Karol Kolečáni (asistent trénera Nitry): „Som rád, že sme pokračovali v dobrom výkone zo zápasu v Žiline. V úvode nás pribrzdilo 5-minútové oslabenie, počas ktorého sme inkasovali. Vedeli sme, že nesmieme pustiť Martin do nátlakovej hry, čo sa nám aj podarilo. Po vyrovnávajúcom góle sme mali prevahu a v tretej tretine sme zápas už jasne kontrolovali.“

Góly: 12. T. Petruška (M. Beran) – 23. Martin Segľa (T. Chrenko, M. Kováčik), 33. Kadura (Podstavek, Hamrák), 35. Mašlonka (Stümpel, Rais), 45. Mašlonka (Vosátko, Ordzovenský), 49. Ordzovenský (Hamrák, Kadura)

Vylúčení: 6:3 na 2 min, navyše: R. Pukalovič ml. a Fadrný na 10 min za nešp. správanie – S. Hudec 5+DKZ za napadnutie zozadu, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík – Bogdaň, P. Korba, 3200 divákov

Martin: Šúrek – A. Novotný, A. Beňa, R. Pukalovič ml., Tupý, Alexejev, J. Perniš, Zukal, Majer – Markovič, M. Beran, T. Petruška – Murček, Mikušovič, L. Vartovník – Hús, Dírer, Fadrný – Slávik, M. Horský, J. Kentoš

Nitra: M. Valent – Trefný, P. König, Ordzovenský, Vosátko, S. Hudec, Rais – M. Kováčik, T. Chrenko, Martin Segľa, od 21. Árvay – Mašlonka, Stümpel, R. Tománek – Kadura, Hamrák, Podstavek – Pupák, Bene, Kmeč

Dušan Pašek
Adam Nagy

Dukla mohla v Košiciach prehrávať už po dvoch minútach, ale Haščákovu strelu zastavila žŕdka.

V 5. min mali Trenčania opäť šťastie, keď namieril do žŕdky pre zmenu Richard Huna. Hostia sa ujali vedenia v 8. min strelou švihom z kruhu Klíma prekonal Hyláka.

Košičania potom nevyužili 103-sekundovú presilovku o dvoch hráčov. Nagya neprekonal v 16. min ani Novotný a v 19. min po zakončení Deyla od modrej po tretí raz zvonila žŕdka bránky Trenčína.

V 24. min zakončoval v presilovke Novotný, ale Nagy reflexívne vyrazil puk. Na konci peknej akcie bol potom Róbert Huna, no ani ten sa nepresadil.

Domáci sa dočkali v polovici stretnutia, keď po skvelej prihrávke Jenčíka vyrovnal Marcinko. Už o 45 s neskôr z parádnej individuálnej akcie upravil na 2:1 hosťujúci Marosz.

Druhú presilovku 5 proti 3 už Košičania využili. Richard Huna najskôr nepremenil stopercentnú možnosť, ale po dokonalom prešachovaní brániacej trojice Trenčanov zakončil do prázdnej bránky Róbert Huna.

V 44. min skúšal Mlynarovič postreh brankára Nagya, rozhodnutie mal v tretej tretine na hokejke Róbert Huna, ale „vojakom“ po štvrtý raz v zápase pomohla žŕdka. O tom, že Trenčín si odnesie dva body rozhodol Tybor, ktorý ako jediný premenil v lotérii samostatný nájazd.

Reakcie:

Radim Rulík (tréner Košíc): „Zápas sme nezačali dobre. Prvú tretinu sme zahrali v útlme, nemali sme dobrý pohyb, nehrali sme dobre. Od druhej tretiny sme sa zlepšili, utvorili sme si dostatok šancí, žiaľ, nastrelili sme mnoho žŕdok. Rozhodlo premieňanie šancí, preto sa ten duel dostal až ku samostatným nájazdom. V nich sa nám zvyklo dariť, teraz nie, takto to v hokeji býva.“

Róbert Kaláber (tréner Trenčína): „Chlapci predviedli veľmi disciplinovaný a bojovný výkon, za ktorý sme boli odmenení dvoma bodmi. Zase nás podržal mladý brankár Adam Nagy. Musím priznať, že sme mali aj kus športového šťastia. Jediné, čo môžem chlapcom vytknúť, je veľa vylúčení. To sa nám v budúcnosti môže vypomstiť.“

Góly: 31. Marcinko (Jenčík), 39. Róbert Huna (P. Svitana, Spilar) – 8. T. Klíma (J. Gašparovič, Broska), 32. Marosz (Vizváry, T. Kopecký), rozhodujúci sam. nájazd: Tybor

Vylúčení: 2:8 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Koch, Kubuš – M. Korba, Rovenský, 4258 divákov

Košice: Hylák – Kolba, Martin Chovan, M. Macejko, Deyl, M. Takáč, Michal Novák, Matúš Chovan – Š. Novotný, T. Marcinko, R. Jenčík – Spilar, Róbert Huna, Richard Huna – Marcel Haščák, Marek Slovák, Pašek – Mlynarovič, E. Piatak, P. Svitana

Trenčín: A. Nagy – J. Koma, E. Bednár, Biro, Vizváry, Habšuda, Markovič – T. Kopecký, Marosz, J. Pardavý st. – Tybor, Lelkeš, Sojčík – J. Gašparovič, T. Klíma, Jakúbek – M. Adamec, Broska, Šišovský

Kuľha

Lepší vstup do zápasu mali domáci.

Už v 4. min putoval na trestnú lavicu Ďuriš a po piatich sekundách otvoril skóre príklepom od modrej čiary Kovačevič.

O necelú minútu zužitkoval Pentikäinenovu dobrú prihrávku Sabolič – 2:0. Žilina prvýkrát vážnejšie zahrozila až v 11. min, no Lažo bol v úniku faulovaný a následné trestné strieľanie v pohode premenil.

Podtatrancov však inkasovaný gól nezlomil a pokračovali v nápore. Mrzieť ich môže nepremenená výhoda o dvoch hráčov, ktorá trvala 54 sekúnd.

Úvod prostrednej časti znovu vyšiel domácim, Hvila vystrelil z pozície medzi kruhmi a vymietol vinkel Lacovej bránky. Hostia chceli stav korigovať, po Valáškových manévroch Brcko namieril len do Nikkiläho. V 27. min Balán roztočil celú žilinskú obranu, no jeho prihrávka neskončila na Skokanovej hokejke, inak by Laco vyťahoval zo siete puk už po štvrtý raz. V polovici stretnutia to skúšal T. Sýkora, domáci gólman mal problémy, no puk udržal. Štvrtý gól Žilinčanov mali na hokejke Koskinen či Vandas, no Žilina stále držala svoju šancu na zvrat.

Raketový úvod mali domáci aj v tretej tretine, keď strelili dva góly v priebehu 24 sekúnd. Najskôr efektne zakončil Balán a na 5:1 zvýšil Tomas. Poprad dal aj šiesty gól, no Sekáč úmyselne posunul bránku a presný zásah nemohol platiť.

Reakcie:

Jozef Škrak (tréner Popradu): „Hral sa dôležitý šesťbodový zápas. Nastúpili sme maximálne sústredení a ‚vyhecovaní‘, čo sa prejavilo počas celého stretnutia. V úvode sa nám podarilo dať dva góly, čo ovplyvnilo celý priebeh duelu. V predchádzajúcich zápasoch nám chýbalo nasadenie, dnes sme hrali maximálne koncentrovane.“

Ladislav Spišiak (tréner Žiliny): „Prišli sme do Popradu po body, aby sme sa odpútali od posledného miesta. Hneď prvý lacný gól rozhodol o osude stretnutia. Poprad bol rýchlejší, osobné súboje zvládal lepšie ako my. Absolútne nám to nevyšlo. Sklamali opory, ktoré mali zdvihnúť zástavu. ‚Nešlo‘ nikomu.“

Góly: 4. Kovačevič (R. Suchý, D. Skokan), 5. Sabolič (Pentikäinen, Nikkilä), 22. Hvila (Klouda, R. Tomas), 41. Balán (R. Suchý, Kovačevič), 41. R. Tomas (Hvila, Klouda) – 11. Lažo (tr. strieľanie)

Vylúčení: 8:9 na 2 min, navyše D. Skokan (Poprad) 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lauff – Smerek, Smrek, 1113 divákov

Poprad: Nikkilä – M. Šterbák, J. Špelda, Kovačevič, R. Suchý, Pentikäinen, Jáchym, M. Kurali, D. Kramár – Hvila, Klouda, R. Tomas – Vandas, Balán, D. Skokan – Sabolič, Koskinen, B. Rapáč – S. Takáč, Matúš Paločko, Homa

Žilina: M. Laco – Rúfus, Harant, Brcko, D. Devečka, Dlouhý, Leško, Sekáč, Niník – M. Kokavec, Troliga, T. Varga – Važan, V. Škoda, Lažo – M. Drevenák, O. Ďuriš, T. Sýkora – Drábek, Valášek

Marek simko
Henrich ručkay

Hostia mali dobrý vstup do zápasu, už v prvej minúte sa ocitol pred Šimkom dvakrát Stupka, ale neuspel. Zvolen postupne začal viac strieľať a išiel do vedenia.

V 6. min Martin Ďaloga potiahol puk spoza bránky, prihral Mérymu, ktorý z dvoch metrov predviedol nevídanú otočku z efektívnym zakončením – 1:0.

Akcie sa striedali na oboch stranách, ale zaujímavý moment prišiel až v 16. min, v šanci bol Škvaridlo, ale nenamieril puk do bránky, skončil v nej sám zvolenský hráč.

Gólu sa domáci dočkali v 17. min, keď sa ujala strela Hraška od modrej, puk brankárovi Tomekovi prepadol cez lapačku. V závere prvej tretiny nevyužil Škvaridlo ďalšiu príležitosť, puk tentoraz mieril do odkrytej bránky, ale piešťanský gólman stihol vysunúť hokejku.

V úvode druhej časti hry predviedli niekoľko pekných akcií domáci hokejisti, ale vážnejšie šance si utvorili Piešťany. Pri pravej žŕdke sa zblízka nepresadili Melichárek, ani Stupka.

Potom hostia prevzali iniciatívu, ku gólu mali blízko Nemec a Cuník, no brankár Šimko ukázal, prečo je jednotkou na svojom poste. Kapituloval až v 34. min, keď presnú prihrávku Jakuba Ručkaya spoza bránky zužitkoval jeho pohotový brat Henrich.

Začiatok tretej tretiny patril nováčikovi, v 44. min Melichárkov bekhend Šimko vyrazil na žŕdku. Bratské duo Ručkayovcov sa napokon postaralo o vyrovnanie, keď o minútu neskôr Henrich prihral Jakubovi a ten švihom pridal druhý gól hostí.

Zvolenčania potom mohli ísť do vedenia v presilovke, ale Škvaridlo ani tretíkrát v tomto dueli neuspel. Najväčšiu šancu v závere tretej časti mal na hokejke Chovan, ktorý v 56. min netrafil odkrytú bránku Piešťan.

Predĺženie

V predĺžení Zvolenčania nevyužili 103-sekundovú presilovku 4 proti 3 a navyše v 64. min zahodil veľkú príležitosť Brabenec, keď mal odkrytú bránku, ale Tomek sa stihol v poslednej chvíli presunúť. Zápas dospel k samostatným nájazdom, na ktoré tréner hostí poslal gólmana Ondrejku, ten zneškodnil všetky tri nájazdy domácich a úspešný Samir Saliji mohol oslavovať triumf hostí. Piešťany prerušili 12-zápasovú víťaznú šnúru Zvolena.

Reakcie:

Peter Mikula (tréner Zvolena): „Mali sme dnes ťažký deň, číslo 13 nás trošku zväzovalo. Našej hre chýbala uvoľnenosť. Húževnatosť súpera nám robila veľké problémy. Ak nepremeníme vyložené šance a presilovku 4 na 3 v predĺžení, nemôžeme pomýšľať na víťazstvo. Možno už toho máme plné zuby, boli sme akýsi kŕčovití. Boli sme aj pod tlakom a výkon zaostával za očakávaním. Najviac ma mrzí, že prvá prehra v sezóne prišla na domácom ľade.“

Roman Sýkora (asistent trénera Piešťan): „Prišli sme do Zvolena odvážne, chceli sme ukončiť peknú sériu Zvolenčanov. Vedeli sme, že keď podáme zodpovedný výkon, tak môžeme byť úspešní. Zápas sme začali dobre, hneď v 1. min sme mali dve veľké šance, ale gól sme nedali. Potom bol mierne aktívnejší Zvolen, ktorý si vypracoval dvojgólový náskok. My sme však v prestávke povedali chalanom, že nemáme čo stratiť a môžeme bojovať a odvtedy sme 40 minút dobre korčuľovali. Súper mal s tým problém, a najmä v druhej časti sme ho prestrieľali veľkým pomerom. Do tretej tretiny sme išli s cieľom vyrovnať, čo sa nám aj podarilo. V predĺžení bolo veľmi dôležité, že sme ustáli oslabenie, čo nás dalo psychicky hore a v nájazdoch sme si už verili. Pretože to bol už štvrtý zápas v rade, v ktorom sme hrali na samostatné nájazdy, z toho trikrát sme neboli úspešní. Chalanom patrí veľká vďaka.“

Góly: 6. T. Méry (Martin Ďaloga), 17. P. Hraško (Juraško) – 34. H. Ručkay (J. Ručkay, Mišura), 45. J. Ručkay (H. Ručkay, Mišura), rozhodujúci sam. nájazd: S. Saliji

Vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Bachúrik – Gajan, Tornay, 2331 divákov

Zvolen: Šimko – P. Hraško, Juraško, L. Pokovič, J. Mucha, Pichnarčík, Ťavoda, M. Šiška – P. Zuzin, Brabenec, Podkonický – Škvaridlo, L. Jurík, Michal Chovan – T. Méry, M. Jurík, Martin Ďaloga – Čanky, Huňady, Síkela

Piešťany: Tomek – V. Urban, Brňák, Drgoň, R. Filip, Cuník, Bučka, A. Hruška – Stupka, Mertel, T. Melichárek – J. Ručkay, Mišura, H. Ručkay – Chylo, Peško, Haring – Otčenáš, V. Nemec, S. Saliji

HK Orange 20 12 1 0 0 0 0 11 21:56 3

Poznámka: (počet zápasov, výhry – 3 body, výhry po predĺžení – 2 body, výhry po samostatných nájazdoch – 2 body, prehry po predĺžení – 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch – 1 bod, prehry – 0 bodov, skóre, body).

Viac k osobe Ján SýkoraMarcel HaščákMichal ChovanRichard HunaRóbert HunaTomáš Vandas