Pitva odhalila príčinu smrti gitarového mága B.B. Kinga

B.B. King
Americký hudobník B. B. King skonal v spánku doma. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 14. júla (WEBNOVINY) – Americký hudobník B.B. King zomrel prirodzenou smrťou, ktorú zapríčinili najmä Alzheimerova choroba, ďalej aj ischemická choroba srdca, cukrovka, zlyhanie srdca, vysoký krvný tlak a poškodenie mozgu v dôsledku slabého prítoku krvi. Vyplýva to z oficiálnej správy, ktorú v pondelok zverejnili zástupcovia kancelárie koronera z Clark County.

Príčinu smrti potvrdila pitva

Príčinu smrti určili po výsledkoch pitvy, toxikologických testov a tiež konzultácii s neuropatológom. Hudobník tiež utrpel niekoľko mŕtvic, no tie ho nezabili. „Môžeme s istotou povedať, že pán King zomrel prirodzenou smrťou,“ vyjadril sa koroner John Fudenberg.

Dcéry B.B. Kinga pritom po otcovej smrti uviedli, že za úmrtie legendárneho gitaristu môžu jeho niekdajšia manažérka LaVerne Toney a tiež osobný asistent Myron Johnson, ktorí ho otrávili. Povedali, že im spomínaná dvojica nedovolila navštíviť otca v posledných dňoch jeho života, pričom Johnson bol pri muzikantovi ako jediný, keď posledný raz vydýchol. Toney, ktorá pre bluesmana pracovala 39 rokov, tiež spravuje pozostalosť uznávaného muzikanta.

King patril medzi najlepších gitaristov

B.B. King sa narodil 16. septembra 1925 ako Riley B. King. Na hudobnej scéne sa začal pohybovať koncom 40. rokov minulého storočia. Počas kariéry uviedol na trh viac ako 40 štúdioviek a tiež množstvo koncertných záznamov či kompilácií. Medzi jeho známe skladby patria napríklad Lucille, Sweet Little Angel, 3 O’Clock Blues, Rock Me Baby, Every Day I Have The Blues, You Know I Love You, Woke Up This Morning, The Thrill Is Gone alebo Please Love Me.

Na konte má množstvo významných ocenení. V roku 1987 ho uviedli do Rock’n’rollovej siene slávy a udelili mu tiež cenu Grammy za celoživotný prínos. Magazín Rolling Stone ho v roku 2011 zaradil na šieste miesto v rebríčku 100 najlepších gitaristov všetkých čias. Skonal 14. mája v spánku doma v Las Vegas. Dožil sa 89 rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe B. B. King