Pivovarníci boli opäť súčasťou tatranskej akcie Čisté vody

Topvar
Foto: SITA/Pivovary Topvar
čisté_vody
Foto: SITA/Viktor Zamborský

ŠTRBSKÉ PLESO 19. októbra (WBN/PR) –

Pivovary Topvar

Akciová spoločnosť Pivovary Topvar je členom SABMiller. Do portfólia spoločnosti patria značky Šariš, Topvar, Smädný mních, Redd´s, Velkopopovický Kozel, Pilsner Urquell, Master, Gambrinus a Birell.

Tatranské vody v piatok zažili nevídaný nápor, keď sa na dno štyroch tatranských plies ponorilo 65 potápačov.

Pridalo sa k nim aj 14 dobrovoľníkov z Pivovarov Topvar, ktorí zamierili k potoku Biela v obci Ždiar. Dôvodom bol 19. ročník akcie Čisté vody, ktorú pripravili organizátori počas 27. ročníka Medzinárodného festivalu potápačských filmov Vysoké Tatry (MFPF).

Vďaka tohtoročnému ponoru a vynesenému objemu 189,5 kilogramu sa celkový vynesený objem odpadu z útrob tatranských vôd od roku 1994 priblížil k piatim tonám.

Pivovarníci sú srdcom Tatranci

Čistenie drobných vodných tokov a vysokohorských tatranských plies je každodennou súčasťou celoročnej starostlivosti Štátnych lesov TANAP-u o zverené územie Tatranského národného parku. Akcia Čisté vody sa stala už neodmysliteľnou súčasťou Medzinárodného festivalu potápačských filmov Vysoké Tatry a druhýkrát sa k nej pripojili aj dobrovoľníci z Pivovarov Topvar.

„Prišlo nás štrnásť. Nie sme síce potápači, ale sme srdcom Tatranci. Podarilo sa nám vyčistiť horský potok Biela, ktorý pramení v Belianskych Tatrách. Nazbierali sme 200 kg odpadkov, medzi ktorými boli aj unikáty ako baranie rohy, kravské rohy, matrace, pneumatiky a topánky,“ povedal Štefan Čuban zo spoločnosti Pivovary Topvar.

Ako ho doplnila hovorkyňa spoločnosti Miriam Šramová: „Voda je jedna z najdôležitejších komodít pri výrobe piva. Sme radi, že už druhý rok sa naša spoločnosť stala súčasťou tejto užitočnej akcie. Tak, ako dbáme na šetrenie vodou pri výrobe piva, radi by sme vyzvali všetkých návštevníkov Tatier, aby sa správali k horským potokom a plesám šetrne.“

Video: Potápači čistili tatranské plesá

Najviac odpadu vylovili zo Štrbského plesa

Tradične najväčší objem odpadu potápači vylovili zo Štrbského plesa, na dne ktorého našli aj časť hlineného krčahu pochádzajúceho pravdepodobne zo začiatku 20. storočia. 15 potápačov vytiahlo z dna Popradského plesa okrem bežného odpadu z
Vodník
Foto: SITA/Viktor Zamborský

obalov potravín aj ojnicu z auta a oceľovú platňu. Na dno Velického plesa sa ponorilo 5 potápačov a tí vyniesli na svetlo pol kilogramu odpadkov.

Akciu organizujú Štátne lesy TANAP-u v Tatranskej Lomnici v spolupráci s Potápačskou školou Technical Diving zo Spišskej Novej Vsi, PK Vodnár z Popradu, Nemocnicou Košice Šaca – 1. súkromnou nemocnicou, ATE Poprad a spoločnosťou Pivovary Topvar.

Za doterajších devätnásť rokov trvania akcie Čisté vody sa pod hladinu vysokohorských tatranských plies ponorilo 1 233 potápačov, ktorí na brehy vyniesli 4770 kg odpadu. Najviac, až 506 kg, vytiahli potápači z vody v roku 2004, najmenej, iba 50 kg, v roku 1994.

“Rok 2012 sa niesol v znamení priaznivého počasia, ktoré je prvotným predpokladom úspešnosti akcie. Veľmi oceňujeme snahu pomôcť Tatrám a ukázať vzťah k vode nielen u potápačov, ale tiež najnovšiu aktivitu spoločnosti Pivovary Topvar, ktorí sa už druhý rok snažia byť vzorom nielen pre návštevníkov, ale tiež domácich obyvateľov, v prístupe k tomuto nenahraditeľnému zdroju života,” povedal Pavol Kráľ, koordinátor akcie Čisté vody za Štátne lesy TANAP-u.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom