Platini odišiel s čistým svedomím: Zbohom, priatelia futbalu

Platini odišiel s čistým svedomím: Zbohom, priatelia futbalu
Michela Platiniho vo funkcii nahradí Aleksander Čeferin. Foto: SITA/AP

ATÉNY 14. septembra (WebNoviny.sk) – S „čistým svedomím“ sa rozlúčil s Európskou futbalovou úniou (UEFA) jej bývalý prezident Michel Platini, ktorého nahradí Aleksander Čeferin. Francúz dostal priestor na prejav na úvod 12. mimoriadneho kongresu UEFA v Aténach, hoci si odpykáva trest zákazu pôsobenia v odvetví na štyri roky. Výnimku mu udelil šéf súdnej komory etickej komisie Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Hans-Joachim Eckert na žiadosť UEFA.

Bývalý kapitán francúzskych majstrov Európy 1984 Platini viedol UEFA od roku 2007. Vlani sa prevalila aféra s 2 miliónmi švajčiarskych frankov, ktoré mu bez riadnej zmluvy nechal vyplatiť prezident FIFA Sepp Blatter v roku 2011. Etická komisia FIFA oboch vysokých funkcionárov za konflikt záujmov a nelojálnosť potrestala v decembri dištancom na osem rokov. Odvolaním dosiahli skrátenie na šesť rokov a Športový arbitrážny súd v Lausanne už Francúzovi skresal trest na štyri roky. Blatter na verdikt CAS stále čaká.

Plénum, ktorého zasadnutie otvoril prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Gianni Infantino, privítalo Platiniho aplauzom. „Buďte si istí, že moje svedomie je čisté. Nie som si vedomý žiadnej chyby a budem pokračovať v snahe o očistenie svojho mena právnymi prostriedkami. Ďakujem každému v tejto miestnosti, kto v sebe našiel odvahu a lojalitu podporiť ma v uplynulých mesiacoch,“ povedal delegátom kongresu 61-ročný Platini.

„Futbal je v prvom rade šport, až potom produkt, obchod, šou a trh. Pre milióny ľudí je futbal plameň. Deväť rokov sme ho spolu udržiavali, rozvíjali a chránili. Pokračujte v udržiavaní rovnováhy medzi športovou realitou a ekonomickými záujmami,“ zanechal odkaz Francúz. V aténskom hoteli Grand Resort Lagonissi už medzitým zazneli predvolebné prejavy oboch kandidátov. Najskôr vystúpil Holanďan Van Praag, po ňom sa postavil k rečníckemu pultu slovinský favorit Čeferin. Momentálne prebieha hlasovanie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aleksander ČeferinGianni InfantinoMichel PlatiniSepp Blatter