Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock
10. 12. 2014 14:47 Ekonomika od SITASITA Diskusia

Platy v štátnej správe stúpnu, bude nás to stáť 100 miliónov

Od začiatku budúceho roka platy štátnych zamestnancov a zamestnancov verejnej správy stúpnu o 1,5 percenta a od júla budúceho roka o ďalšie percento.BRATISLAVA 10. decembra (WEBNOVINY) – Zástupcovia zamestnancov vo verejnej a štátnej službe v stredu so zástupcami zamestnávateľov podpísali dve kolektívne zmluvy vyššieho stupňa (KZVS) na rok 2015. Ako pred podpisom zmlúv uviedol vedúci Úrady vlády SR Igor Federič, platy vzrastú približne 380-tisíc zamestnancom v štátnej a verejnej službe od začiatku budúceho roka o 1,5 percenta a od júla budúceho roka o ďalšie percento.

Platové tarify pedagogických zamestnancov sa od začiatku budúceho roka zvýšia o päť percent. Všetky tieto nároky budú vo výške približne 100 miliónov eur. „Ľudia si zaslúžia mať úžitok z dobrej kondície, do ktorej sa Slovensko vďaka ozdravovaniu verejných financií a zrýchľujúcej sa ekonomike dostalo,“ uviedol Federič.

Sociálne benefity v štátnej správe budú zachované

Prezident Konfederácie odborových zväzov SR Jozef Kollár hovorí, že podpis KZVS je výsledkom kompromisu všetkých zainteresovaných strán.

„Ešte stále sme v období, kedy je konsolidácia štátneho rozpočtu, snažíme sa udržať istý deficit a aj napriek tomu, že sme mali trošku väčšie očakávania, museli sme zvážiť reálne možnosti a pristúpiť k návrhom, ku ktorým sme dospeli niekoľkými kolami kolektívneho vyjednávania,“ skonštatoval Kollár.

Samotné kolektívne zmluvy na rok 2015 majú zachovať platné sociálne benefity pre zamestnancov v štátnej a verejnej službe, ako je týždeň dovolenky a jedno odchodné navyše, skrátenie pracovného času o 0,5 hodiny denne, či príspevok zamestnávateľov do tretieho dôchodkového piliera.

Platy štátnych zamestnancov stúpli o šestnásť eur

Signatármi kolektívnych zmlúv sú splnomocnení zástupcovia zamestnávateľov, reprezentovaní vládou SR, Združením miest a obcí Slovenska a predstaviteľmi samosprávnych krajov, a zástupcovia zamestnancov, reprezentovaní Konfederáciou odborových zväzov SR, Nezávislými kresťanskými odbormi Slovenska a Všeobecným slobodným odborovým zväzom.

Platové tarify štátnych zamestnancov od 1. januára tohto roka stúpli o pevnú sumu 16 eur. K rovnakému dátumu vzrástli o 16 eur aj platy zamestnancov pracujúcich vo verejnej správe. Platové tarify pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov sa od začiatku tohto roka zvýšili o päť percent.

Odporúčané články

Žilinskí poslanci schválili primátorovi Chomovi vyšší plat Pracujúci väzni môžu za mesiac zarobiť najviac 324 eur

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X