Plavba výletnou loďou sa pre koronavírus zmenila na horor. Nemajú kde zakotviť, chorých je stále viac

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zaoceánska loď
Zaoceánska loď Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Dobrodružná a romantická plavba na luxusnej výletnej lodi Zaandan sa zmenila na horor pre jej 1250 pasažierov a 580 členov posádky. Mnohí z nich sa totiž s najväčšou pravdepodobnosťou nakazili novým koronavírusom.

Symptómy chrípky vykazovali desiatky ľudí. Ochorelo 53 pasažierov a 85 členov posádky. Štyria starší pasažieri COVIDu-19 už podľahli. Lodný lekár tvrdí, že chorých je teraz až 40 percent posádky.

Žiaden prístav loď nechce

Loď na dva týždne uviazla vo vodách Tichého oceánu pri pobreží Južnej Ameriky, kde ju napriek prosbám o pomoc odmietli prijať všetky prístavy. Úrady podľa agentúry AFP lodi teraz umožnili preplávať Panamský prieplav do Atlantického oceánu, kde dúfa, že nájde prístav, v ktorom bude môcť zakotviť.

Viac o téme: Koronavírus

Florida, kam mierili, im už však vstup zakázala. Starosta prístavu Fort Lauderdale Dean Trantalis vysvetlil, že nedostali žiadne záruky, že sa nakazení pasažieri nerozptýlia po meste. „Nemôžeme riskovať. Sami máme tisíce nakazených,“ vyhlásil.

Zdravých oddelili

Ešte cez víkend zo Zaandamu evakuovali na malých loďkách pasažierov, ktorí nevykazovali žiadne symptómy. Previezli ich na sesterskú loď Rotterdam, ktorá tiež priviezla zásoby, zdravotnícky personál a testy na koronavírus.

„Situácia je zložitá a bezprecedentná,“ vyjadril sa Orlando Ashford, prezident spoločnosti Holland America Line, ktorá vlastní Zaandam aj Rotterdam. Rozdelením pasažierov do dvoch lodí podľa neho spoločnosť chráni tých, ktorí nakazení zatiaľ neboli.

Pasažieri prosia o pomoc

Laura Gabaroni Huergo a jej manžel Juan Huergo, skončili v karanténe na Rotterdame. Prístavy, ktoré neumožnia lodiam zakotviť, budú mať podľa Laury na svedomí ďalších mŕtvych. „Potrebujeme miesto, kde zakotvíme, aby mohli chorí dostať riadnu liečbu a zdraví mohli ísť domov. Prosím, pomôžte nám,“ uviedla pre AFP.

Podľa ďalšieho pasažiera Danteho Leguizamona je v izolácii v malej kajute ťažké si udržať psychické zdravie. „Som na lodi, z ktorej nemôžem vystúpiť. S nakazenými a štyrmi mŕtvymi,“ uviedol.

Mexickí novomanželia Garzovci sa obávajú, že aj oni sa nakazia koronavírusom. „Ak zostaneme na tejto lodi, je to len otázka času,“ uviedla novomanželka Yadira. Na loď Rotterdam ich odmietli previezť, pretože jej manžel Joel Gonzalez mal teplotu.

Aj 80-ročný penzista z Missouri Lance Hutton a jeho žena žijú v strachu, hoci zatiaľ nemajú žiadne symptómy. „Chceme sa len dostať z tejto lode a ísť domov,“ vyhlásil.

Zaandam vyplávala 7. marca z Buenos Aires a o dva týždne mala pristáť v čilskom prístave San Antonio.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať