Ples v opere 2020: fotografie, program, šaty, debutanti, dress code, cena vstupenky

20. ples v opere 2020
Foto: Ples v opere - koláž WBN.
  • aktualizované 12. januára 17:10

V sobotu 11. januára 2020 sa v historickej budove Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave konal už 20. Ples v opere.

Celý večer aj počas jubilejného ročníka ho sprevádzala myšlienka dobročinnosti a spolupatričnosti. Svojou účasťou podujatie vysokej spoločenskej úrovne poctilo tristo párov významných hostí z oblasti vedy, spoločenského aj hospodárskeho života, medicíny, vzdelávania aj športu.

Fotografie – 20. Ples v opere (rok 2020)

  • fotografie postupne dopĺňame

Ktorá dáma mala na 20. Plese v opere najkrajšie šaty?

20. Ples v opere 2020, Marián Gáborík, Ivana Gáborík
Marián Gáborík, slovenský hokejový reprezentant, pôsobiaci v NHL s manželkou Ivanou Foto: Ples v opere.
20. Ples v opere 2020, Martin Klus, Ivana Zvadová
Martin Klus, podpredseda Národnej rady SR s partnerkou Ivanou Zvadovou Foto: Ples v opere.
20. Ples v opere 2020, Milan Dubec
Milan Dubec, akcionár Ringier Axel Springer Slovakia, a. s. s manželkou Renátou Foto: Ples v opere.
20. Ples v opere 2020, Boris Kollár
Boris Kollár, poslanec Národnej rady SR, predseda strany Sme rodina s dcérou Alexandrou Foto: Ples v opere.

„Veľmi si vážime, že už 20 rokov sa nám darí držať vysokú spoločenskú úroveň dobročinného Plesu v opere a rovnako dlho si zachovávame priazeň ctených hostí, podporovateľov a verejnosti. Za dve desaťročia sa nám podarilo vybudovať jedno z najväčších dobročinných spoločenských podujatí na Slovensku, ktoré významne prispelo k riešeniu mnohých pálčivých problémov,“ hovorí Andrea Cocherová, riaditeľka dobročinného Plesu v opere.

Ples v opere 2020 – fakty v skratke

Dátum

11. január 2020

Miesto

Historická budova Slovenského národného divadla (SND)

Počet hostí

300 párov

Vstupenka (cena)

Hostí na Ples v opere pozýva hostiteľ plesu písomne, doručením osobnej pozvánky. Minimálna hodnota je 500 eur, je na hosťoch, akou čiastkou podporia dobročinnosť. Sto percent výťažku ide na program Nadácie pre deti Slovenska Kto chýba? Za ostatných 10 rokov sa vďaka príspevkom hostí podarilo vyzbierať už viac ako dva milióny eur.

Dress code

White tie resp. Black tie (nižšia úroveň spoločenského oblečenia je na Plese neprípustná)

Dobročinné podujatie už tradične otvorilo plesovú sezónu na Slovensku. V tomto článku nájdete kompletné informácie o Plese v opere – veľkú galériu s fotografiami (šaty, róby, účesy), program, účinkujúcich aj mená debutantov.

Fotografie – 19. Ples v opere (rok 2019)

Prvýkrát bol na Plese v opere aj Marián Gáborík a jeho príchod sa zdanlivo skomplikoval. „Ako sa však ukázalo, išlo o pripravený žart moderátorskej dvojice Adely Vinczeovej a  Dana Dangla. Tí v spolupráci s manželkou Ivanou a kamarátom Mariánom Hossom nachystali malý žart,“ informovala portál webnoviny Šema Satkeová. Úspešný hokejový útočník na svoj premiérový príchod na dobročinný Ples v opere určite tak skoro nezabudne.

20. Ples v opere 2020
Zľava: Adela Vinczeová, Marián Gáborík s manželkou Ivanou a Dano Dangl pred historickou budovou Slovenského národného divadla (SND) pred začiatkom 20. Plesu v opere. Foto: Ples v opere.

Ples v opere 2020 – program

Slávnostný program, ktorý otvorili operné árie, prvýkrát uvádzala moderátorská dvojica Emília Vášáryová a Martin Huba. Obaja herci sú dlhoročnou súčasťou Čestného plesového výboru a Emília Vášáryová je od roku 2015 aj ambasádorkou dobročinného poslania Plesu v opere.

Devätnásť rokov bolo tradíciou, že celým slávnostným večerom previedla vzácnych hostí moderátorka večera. V minulosti sa tejto úlohy zhostili známe slovenské moderátorky, ale aj uznávané herečky. Stalo sa tak historicky prvýkrát, že sa hosťom prihovoril po boku šarmantnej dámy aj výrazný pánsky hlas.

20. Ples v opere 2020
Prvýkrát v histórii Plesu v opere boli moderátori dvaja – úlohy sa zhostili Emília Vášaryová a Martin Huba. Foto: Ples v opere.

„To, že pomáhame druhým, prináša dvojnásobnú radosť nielen z nášho spoločného stretnutia na plese, ale aj z vedomia vzájomnej spolupatričnosti. 20 rokov je krásne dlhá doba a s mojim kolegom Martinom Hubom sme s potešením tento ples otvorili a oslávili jubileum práve v divadle, ktoré je nielen našou alma mater, ale už 100 rokov aj symbolom kultúrnosti nášho národa,“ vyjadrila sa Emília Vášáryová, ktorá je zároveň ambasádorkou dobročinného poslania Plesu v opere.

„Som poctený, že práve počas jubilejného dobročinného Plesu v opere som mohol privítať hostí so svojou vzácnou kolegyňou, s ktorou každé stretnutie na 100-ročných doskách SND bolo pre mňa vždy šťastnou skutočnosťou. Potešenie je o to väčšie, že máme znovu, teda už 20. raz, možnosť obhájiť prítomnosť noblesy a kultivovanosti aj v našich spoločenských súradniciach, ale predovšetkým dobročinným rozmerom tejto spoločenskej udalosti,“ dodal Huba.

20. Ples v opere 2020
Príhovor Pavla Lančariča počas úvodného ceremoniálu 20. Plesu v opere 2020. Foto: Ples v opere.

Šaty pre obľúbenú herečku Emíliu Vášaryovú pripravil Boris Hanečka. „Veľmi sa teším, že róbu pre pani Vášáryovú budem môcť pripraviť práve ja. Je to veľká zodpovednosť,“ vyznal sa návrhár.

Róba, ktorú má Emília Vášaryová na 20. ročníku Plesu v opere podľa Hanečku v sebe nesie niekoľko hlbokých myšlienok aj odkazov. „Pevne verím, že sa nám spoločne podarí docieliť želaný efekt a šaty očaria nielen hostí, ale budú predovšetkým radosťou pre ich nositeľku. Môžem prezradiť len jediný detail, a to, že šaty budú rubínovej farby,“ poznamenal.

Hanečka pripravil celkovo 31 kostýmov pre desaťčlenný súbor tanečníkov, osemnásťčlenný zbor a troch sólistov. Okrem toho sa počas programu objavia na scéne tri výnimočné sukne. „Na tvorbu každej z nich sa použilo až 17 metrov látky,“ upresňuje módny návrhár.

Ples v opere 2020 – úder na gong

Ples v opere povestným úderom na gong oficiálne otvorili dve výnimočné športovkyne – slovenská zjazdová lyžiarka, najlepšia paralympijská športovkyňa roka na svete, najúspešnejšia slovenská paralympionička v histórii samostatného Slovenska, deväťnásobná víťazka Paralympijských hier a pätnásťnásobná víťazka Majstrovstiev sveta v para alpskom lyžovaní Henrieta Farkašová a jej dlhoročná navádzačka Natália Šubrtová, s ktorou spolupracuje už dvanástu sezónu.

20. Ples v opere
Ples v opere povestným úderom na gong oficiálne otvorili dve výnimočné športovkyne – slovenská zjazdová lyžiarka, najlepšia paralympijská športovkyňa roka na svete, najúspešnejšia slovenská paralympionička v histórii samostatného Slovenska, deväťnásobná víťazka Paralympijských hier a pätnásťnásobná víťazka Majstrovstiev sveta v para alpskom lyžovaní Henrieta Farkašová a jej dlhoročná navádzačka Natália Šubrtová, s ktorou spolupracuje už dvanástu sezónu. Foto: Ples v opere.

„Veľmi som sa potešila, aj keď v prvom momente som ostala mierne zaskočená. Cítim sa byť veľmi poctená touto milou povinnosťou – otvárať gongom dobročinný Ples v opere. Mala som veľmi príjemné a pozitívne pocity,“ povedala Farkašová, ktorá nesmierne oceňuje pomoc dobročinného Plesu v opere práve v oblasti inkluzívneho vzdelávania.

„Je veľmi dobré, že sa v súčasnosti rieši inkluzívne vzdelávanie. Ja som toto šťastie nemala hlavne v detskom období, keď som chodila na základnú školu. Ako dieťa so zdravotným znevýhodnením som chodila do základnej školy pre zdravé deti. Stretávala som sa v nej s problémom odmietnutia a neprijatia mňa a môjho postihnutia. Myslím si, že je veľmi dôležité, aby spoločnosť vedela prijať aj ľudí so zdravotným znevýhodnením a aj deti vedeli akceptovať iných a podporovať ich. Je veľmi dôležité nevnímať tú inakosť ako niečo zlé, ale ako niečo hodnotné, čo ich môže obohatiť, aby sa mohli vzájomne ťahať, povzbudzovať a obohacovať,“ vraví úspešná športovkyňa.

Ples v opere 2020 – úvodný ceremoniál

Otvárací valčík dobročinného Plesu v opere, ale aj celej plesovej sezóny na Slovensku, prebehol tradične v podaní tanečníkov Interklubu Madit.

Priestor historickej budovy Opery prepožičiava Slovenské národné divadlo dobročinnému Plesu v opere od jeho prvého ročníka. Práve opera sa stala aj základom úvodného ceremoniálu, v rámci ktorého hostí očarila kombinácia popredných operných hlasov – sopránu Hrachuhi Bassenz, pôvodom z Arménska a slovenského tenoru Pavla Bršlíka.

Hrachuhí Bassénz

… je medzinárodne etablovaná operná sopranistka, ktorá aktuálne hosťuje ako sólistka Kráľovskej opery v Londýne Covent Garden. V poslednej dobe sa tiež predstavila v Kráľovskej opere v Osle i vo Viedenskej štátnej opere. Bassénz je súčasne aj novo-angažovanou sólistkou legendárnej drážďanskej Semperoper. Tam prednedávnom premiérovala novú inscenáciu Smetanovej Predanej nevesty práve s Pavlom Bršlíkom

20. Ples v opere 2020
Hrachuhí Bassénz počas úvodného ceremoniálu na 20. Plese v opere. Foto: Ples v opere.

Pavel Bršlík

… v súčasnosti patrí k najvýraznejším predstaviteľom mladšej speváckej generácie na medzinárodnej opernej scéne a pravidelne hosťuje v najznámejších svetových operách.

20. Ples v opere 2020
Pavel Bršlík počas úvodného ceremoniálu na 20. Plese v opere. Foto: Ples v opere.

Inšpiráciou pri koncipovaní úvodného ceremoniálu bola láska. „Láska ako ústredný leitmotív azda každého operného diela. Láska, ktorá v sebe nesie esenciu spolupatričnosti, empatie, dôvery a nezištnosti – a to je aj esencia dobročinného Plesu v opere,“ vysvetľuje myšlienku úvodného ceremoniálu režisérka Jana Burkiewicz, ktorá sa režisérskej taktovky úvodu Plesu v opere ujala už šiestykrát.

Jana Burkiewicz
Režisérka Jana Burkiewicz počas skúšky úvodného ceremoniálu 20. dobročinného Plesu v opere Foto: Orange.

Úvodný ceremoniál previedol hostí prierezom vývoja opery od folklórnej piesne zastúpenej v prvej slovenskej opere, cez obdobie baroka, romantizmu, až k opere 20. storočia. Okrem svetoznámych operných umelcov sa predstavil aj operný orchester, zbor a členovia baletu Slovenského národného divadla.

V historickej budove Opery zazneli počas úvodného ceremoniálu árie z pera Eugena Suchoňa, Georga Friedricha Händela, Giacoma Pucciniho, Carla Orffa a Antonína Dvořáka. Vyvrcholením bola spoločná ária Hrachuhi Bassenz a Pavla Bršlíka, ktorí hostí potešili známou piesňou Brindisi z Verdiho opery La Traviata.

20. Ples v opere 2020
Úvodný ceremoniál 20. Plesu v opere 2020. Foto: Ples v opere.

„Som veľmi rád a som poctený, že som sa mohol zúčastniť a osobne svojím vystúpením zagratulovať Plesu v opere k jeho okrúhlinám,“ hovorí Pavol Bršlík, ktorý výrazne/intenzívne vníma aj charitatívny rozmer tohto spoločenského podujatia.

„Je veľmi dôležité, aby sociálne silné osobnosti dokázali pomôcť ľuďom či organizáciám v núdzi. Aby sa vcítili do ich každodenného boja a uvedomili si, že treba pomôcť tam, kde je to najviac potrebné. Som presvedčený, že aj keď si inkluzívne vzdelávanie vyžaduje mnoho úsilia, je cestou, ktorú je potrebné podporovať,“ dodáva umelec.

Po úvodnom ceremoniáli prevádza hostí zvyškom večera po prvýkrát v histórii tohto podujatia konferenciér. Tejto úlohy sa premiérovo zhostí mladý spevák, herec a moderátor Martin Madej.

„Je pre mňa veľkou cťou konferovať tak významný jubilejný ročník tohto plesu, navyše popri takých velikánoch akými sú pani Vášáryová a pán Huba,“ neskrýva potešenie Martin Madej, ktorý zároveň upozorňuje aj na dôležitosť dobročinného rozmeru slávnostného večera, ktorým je podpora inkluzívneho vzdelávania detí so zdravotným znevýhodnením. „Investícia do vzdelávania kohokoľvek je, myslím, jednou z najdôležitejších investícií vôbec. A o to dôležitejšia a potrebnejšia je pre tých, ktorí sú znevýhodnení a nemajú rovnakú štartovaciu pozíciu do života ako väčšina,“ dodáva.

Česko-slovenské hviezdy na Plese v opere 2020

V rámci programu jubilejného 20. ročníka dobročinného Plesu v opere sa predstavili interpreti z oboch brehov Moravy, ktorí sa postarajú o skvelú zábavu a hudobnú pestrosť počas celého večera.

Súčasná česká hviezda, multitalentovaný umelec Vojtěch Dyk, zažil na Plese v opere svoju premiéru a s orchestrom potešil hostí nielen autorskými tanečnými skladbami, ale aj funky swingovými aranžmánmi svetových hitov.

Jedinečný Vojtěch Dyk & B-Side Band s bandleaderom Josefom Buchtom roztancovali parket s úderom polnoci. Okrem iného odzneli svetoznáme hity ako Feeling Good, Can’t buy me love, Celebration a iné. Spevák a herec však zaspieval aj autorské piesne v češtine a nechýbala ani legendárna skladba Jiřího Korna Žal se odkládá.

20. Ples v opere 2020
Jedinečný Vojtěch Dyk & B-Side Band s bandleaderom Josefom Buchtom roztancovali parket s úderom polnoci. Foto: Ples v opere.

Hostia dobročinného Plesu v opere sa mohli tešiť aj na vystúpenie jednej z najväčších osobností slovenskej aj českej hudobnej scény – Richarda Müllera, nositeľa osemnástich cien v hudobnej ankete Aurel a štyroch cien v ankete Grand Prix rádio.

„Už len skutočnosť, že ide o jubilejný 20. ročník Plesu ma veľmi teší a oveľa väčšiu radosť mám z toho, aký je dobročinný účel, ktorý bude z tohto podujatia podporený. Som hrdý, že sme na takejto akcii mohli vystúpiť,“ vyjadril sa Richard Müller.

20. Ples v opere 2020
Richard Müller a jeho vystúpenie na 20. Plese v opere. Foto: Ples v opere.
20. Ples v opere 2020
Richard Müller a jeho vystúpenie na 20. Plese v opere. Foto: Ples v opere.

O zábavu sa postarali aj skvelý Matěj Rupert s Terezou Černochovou. Hudobných hostí budú počas tohto výnimočného večera sprevádzali až dva špičkové hudobné orchestre, a to Orchester Gustáva Broma a renomovaný B-Side Band.

Prítomnosť dvoch orchestrových zoskupení bol výnimočným prvkom, ktorý vyzdvihol vysokú spoločenskú úroveň jubilejného Plesu v opere a noblesu samotného programu.

Významný moment prepojenia dvoch jubileí nasta vystúpením skupiny Hex, ktorá oslavuje okrúhlych tridsať rokov od svojho založenia.

„Pred pár rokmi sme na dobročinnom Plese v opere hrali a bol to skvelý večer. V krásnom prostredí Slovenského národného divadla nehrávame každý deň a o to viac si vážime pozvanie. Z týchto priestorov dýcha história a my sme radi, že budeme môcť aj v roku 2020 zabaviť hostí našimi pesničkami,“ hovorí Yxo Dohňanský zo skupiny HEX.

Ten oceňuje aj charitatívny rozmer podujatia. „V dnešnej dobe je veľmi dôležité pomáhať mladším. Je našou povinnosťou pomáhať, pretože aj o tom je dnešný život v tejto rýchlej dobe. Niekomu Pán Boh pridal, niekomu ubral a treba to vyvážiť. O tom je aj inkluzívne vzdelávanie – treba, aby každý človek na svete mal rovnaké šance už na začiatku,“ dodáva.

V Restaurante Opera sa o zábavu prvýkrát v histórii Plesu v opere postaralo zoskupenie Cimbal Brothers – jedinečná kombinácia cimbalu, huslí a svetových hitov. Spolu s nimi sa predstavila aj vynikajúca Svetlana Rymarenko, ktorá patrí k obľúbeným hudobným stáliciam dobročinného Plesu v opere.

Ples v opere 2020 – debutanti

Pre mnohých hostí je účasť na Plese v opere tradíciou, každý rok však prichádzajú aj nové významné osobnosti, ktoré sa charitatívneho podujatia zúčastňujú po prvýkrát. Medzi hosťami, ktorí na jubilejnom 20. ročníku dobročinného Plesu v opere zažili svoju premiéru, boli aj úspešní slovenskí športovci, umelci, podnikatelia, či zástupcovia tretieho sektora.

Medzi hostí dobročinného Plesu v opere sa tak zaradilifutbalista Ján Ďurica, hokejové hviezdy Marián GáboríkMarián Hossa, bývalá slovenská profesionálna tenistka Dominika Navara Cibulková a krasokorčuliarka Oľga Beständigová. Svoju premiéru na pozícii hosťa zažije aj redaktorka TV Markíza Andrea Šprochová, riaditeľ Horskej záchrannej služby Jozef Janiga, členka manažmentu a riaditeľka pre inovácie a rozvoj v spoločnosti Philip Morris a absolútna Slovenka roka Andrea Gontkovičová, riaditelia Nadácie Pontis Martina Kolesárová a Michal Kišša, či špeciálny pedagóg a správca Centra inkluzívneho vzdelávania Viktor Križo.

Oblasť vedy zastúpil vedec a pedagóg na Ústave chemických vied Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika a Vedec roka 2018 Vladimír Zeleňák. Prvýkrát zažijú atmosféru dobročinného Plesu v opere aj režisér, herec a scenárista Peter Bebjak, sochár Ján Ťapák a spisovateľ Ondrej Štefánik.

Dobročinnosť Plesu v opere 2020

Poslaním jednej z najväčších dobročinných udalostí je prostredníctvom finančného výťažku rozšíriť program inkluzívneho vzdelávania detí so zdravotným znevýhodnením a prispieť tak zlepšeniu situácie aj v materských školách, ktoré sú prirodzeným priestorom, kde sa deti so zdravotným znevýhodnením môžu začleniť do kolektívu svojich zdravých rovesníkov.

Svoj dobročinný zámer naplní v spolupráci s hostiteľom Plesu v opere, spoločnosťou Orange Slovensko a s mimovládnou neziskovou organizáciou Nadácia pre deti Slovenka práve vďaka štedrosti vzácnych hostí.

Podpora našich vzácnych hostí nás každý rok utvrdzuje v tom, aký hlboký zmysel má toto dobročinné podujatie. Veľmi ma teší, že za uplynulé dva roky sa podarilo dosiahnuť vynikajúce výsledky práve tejto oblasti, zároveň si uvedomujeme, že situácia ešte ani zďaleka nie je v žiadanom stave a je potrebné sa problematike inkluzívneho vzdelávania venovať naďalej. Ples v opere vnímam ako dôležitý prostriedok pre získanie pozornosti verejnosti i financií na realizáciu funkčných zmien v tejto problematike,“ vysvetlil zástupca hostiteľa Plesu v opere Pavol Lančarič, predseda Dozornej rady spoločnosti Orange Slovensko, zástupca hostiteľa dobročinného Plesu v opere a člen Čestného plesového výboru.

Kvetinova vyzdoba jubilejneho dobrocinneho plesu v opere_2.jpg
Slávnostnú atmosféru jubilea a myšlienku lásky dobročinného Plesu v opere akcentuje aj kvetinová výzdoba. Kvetinové aranžmány sú netradične viazané do trsov jednotlivých druhov kvetín. Základom je červená farba s akcentmi ružovej a jemnej oranžovej s prechodom k zelenej a bielej farbe. V tomto roku budú prevládať najmä výrazné kvetiny ako hortenzie, skimia, chryzantémy, ruže, ľalia, ľubovník, gerbera, monstera, palma či blahovičník. Foto: Orange.

Nad aktuálnym ročníkom jedného z najvýznamnejších dobročinných spoločenských podujatí na Slovensku prevzala záštitu prezidentka Zuzana Čaputová. Prezidentka svoju podporu vyjadrila taktiež dobročinnému zámeru Plesu v opere a prevzala záštitu aj nad programom na podporu vzdelávania Kto chýba?, ktorý sa už druhý rok darí realizovať práve vďaka štedrej podpore dobročinného Plesu v opere.

„Inkluzívne vzdelávanie vytvára podmienky na to, aby sa všetky deti mohli v škole cítiť plnohodnotne bez ohľadu na ich znevýhodnenie.  Keďže inkluzívne vzdelávanie podporuje potenciál každého dieťaťa, buduje vzájomný rešpekt a toleranciu. Takéto spoločné vzdelávanie môže zásadne pomôcť k prekonávaniu predsudkov a negatívnych postojov voči inakosti, inej skúsenosti či inému názoru,“ vyjadrila sa Čaputová.

V minulosti venoval Ples v opere celý výťažok najmä na podporu detí so zdravotnými problémami a znevýhodneniami. Doposiaľ dobročinný Ples v opere prispel na technické zariadenie Detského kardiocentra, podporil šesť perinatologických centier na Slovensku, zlepšil prístrojové vybavenia detských kliník anestéziológie a intenzívnej medicíny a otvoril tri Centrá včasnej intervencie – v Banskej Bystrici, Košiciach a pri Trenčíne.

Počas minulého 19. ročníka hostia venovali historicky najvyššiu sumu – celkovo 270 486 eur. Od roku 2010 tak dobročinný Ples v opere rozdelil viac ako dva milióny eur tam, kde sú skutočne potrebné.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea CocherováAndrea ŠprochováBoris HanečkaDominika CibulkováEmília VášáryováJán ĎuricaJana BurkiewiczMarián GáboríkMarián HossaMartin HubaOľga BeständigováPavol LančaričVojtěch Dyk