Ples v opere otvoril sezónu bálov, kritici pritvrdili

Ples v opere
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 12. januára (WEBNOVINY) – V sobotu sa koná trinásty Ples v opere. Slávnostne ho otvorila gongom škótska speváčka a skladateľka Sharleen Spiteri. Štyridsaťpäťročná líderka známej kapely Texas je na Slovensku od piatka.

Bolo to naozaj vtipné, pretože keď mi zavolali a opýtali sa, či by som sem chcela prísť, povedala som – jasné, naozaj by som chcela vidieť Slovensko,“ povedala speváčka.

Bez názvu
Foto: SITA/Diana Černáková

Ples v opere odštartoval plesovú sezónu a opäť pomôže Detskému kardiocentru v Bratislave. Celý výťažok zo vstupeniek a dobrovoľných príspevkov hostí Plesu v opere poputuje na technické vybavenie operačných sál v novom pavilóne Detského kardiocentra v Bratislave, ktoré sa začne budovať na jar. Hodnota vstupenky pre jeden pozvaný pár bola 500 eur. Minulý rok sa na plese vyzbieralo takmer 200-tisíc eur.

Na úvodnom ceremoniáli Plesu v opere 2013 sa predstaví husľový virtuóz Vladimír Jablokov a Viedenský štátny balet. Operné árie odznejú v podaní Pavla Bršlíka a klasické umenie sa tentoraz ukáže aj prostredníctvom moderátorky Plesu v opere, ktorou bude operná hviezda Adriana Kučerová.

Video: Veľkolepý Ples v opere 2012

Okrem Spiteri vystúpi aj Svetlana Rymarenko, ktorá je členkou vokálnej skupiny Fragile. Predstaví sa spolu s Cigánskymi diablami a Oskarom Rózsom. Program po slávnostnom otvorení bude patriť tancu a hudbe, ktoré prinesie Boom Band orchester i speváci Helena Vondráčková, Vašo Patejdl, Beáta Dubasová a hudobná skupina Desmod.

Obrazom: Ples v opere 2012

Kritici pritvrdili Kontraplesom pred operou

Na Hviezdoslavovom námestí sa pred budovou SND koná akcia s názvom Kontraples pred operou. Organizátori ju označili za kultúrno-politický protest. Odohráva sa priamo pri červenom koberci vedúcom do budovy na Ples v opere.

Prítomní vyjadrujú svoj nesúhlas s “najväčšou plesovou akciou roka, ktorá je v čase ekonomickej krízy či politických afér mnohých z pozvaných hostí výsmechom stovkám tisícov ľudí, ktorí v našej krajine žijú pod hranicou chudoby“.

Obrazom: Kontraples pred operou

Tiež tvrdia, že “každoročné pasovanie ľudí, ktorí významne prispeli k dvadsaťročnému rozkrádaniu verejného majetku a dehonestácii práva v našej krajine, za osobnosti a celebrity, je ranou pod pás celej občianskej spoločnosti“.

Na Slovensku ide o vôbec prvý ročník tohto podujatia, ktoré je zároveň poctou českému básnikovi, prozaikovi a filozofovi Egonovi Bondymu.

Agentúru SITA za organizátorov informoval Róbert Mihály.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adriana KučerováHelena VondráčkováVašo Patejdl