Po zmenách v obrane nám možno neostanú stíhačky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Strategické hodnotenie obrany LOGO
Strategické hodnotenie obrany LOGO

BRATISLAVA 24. mája (WBN/PR) – Strategické hodnotenie obrany Slovenskej republiky, ktorým naša obrana prechádza napriek kritickému stavu a neustálemu kráteniu rozpočtu, sa u nás realizuje po prvýkrát. Jeho výsledkom môže byť aj návrh na zúženie úloh, ktoré musia Ozbrojené sily SR plniť.

Budúci štvrtok sa v Bratislave uskutoční špeciálna konferencia prezentujúca aktuálny stav slovenskej obrany a možné scenáre jej vývoja, ktorých analýza je súčasťou strategického hodnotenia.

Hovoriť sa bude aj o modernizácii ozbrojených síl, ktorá je podstatnou podmienkou bojaschopnosti v budúcnosti. Aké sú súčasné spôsobilosti, pred čím nás vie slovenská armáda a letectvo ochrániť a pred akými hrozbami nás musia chrániť naši partneri budú analyzovať viacerí súčasní a minulí čelní predstavitelia rezortu, vrátane Róberta Ondrejcsáka, gen. Ľubomíra Bulíka, Martina Fedora, či Jaroslava Bašku.

Trendom v niektorých krajinách EÚ a NATO je znižovanie nákladov na obranný sektor. Ekonomické podmienky tlačia krajiny k fiškálnej zodpovednosti, čo nevyhnutne vedie k znižovaniu výdavkov vo viacerých oblastiach, bezpečnosť nevynímajúc. Konferencia bude miestom pre diskusiu aj o tom, do akej miery je možné znižovať percento HDP, ktoré je vynakladané na obranu a kedy už nie je možné udržať rozsah stanovených úloh.

Konferenciu Hodnotíme obranu zorganizuje s cieľom podpory odbornej ale aj verejnej diskusie o dlhodobom probléme v rezorte obrany a jeho možných riešeniach konzorcium mimovládnych organizácií: CENAA (Centrum pre európske a severoatlantické vzťahy), EAC (Euroatlantické centrum) a SAC (Slovenská atlantická komisia).

Viac o podujatí možno nájsť na webstránke http://www.HodnotimeObranu.sk/.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SAC Slovenská atlantická komisia