Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Union
Union - zdravotná poisťovňa Foto: SITA/Tomáš Benedikovič
1. decembra 2016 Ekonomika od SITASITA Diskusia()

Pobočky Unionu odmietali preberať výpovede nemocníc

BRATISLAVA 1. decembra (Webnoviny.sk) – Pobočky Union zdravotnej poisťovne (ZP) odmietali v stredu v regiónoch preberať výpovede nemocníc združených v Asociácii nemocníc Slovenska (ANS). Asociácia podľa zverejnených informácií ostro protestuje voči takémuto prístupu zdravotnej poisťovne.

Unionu vypovedalo zmluvu 31 nemocníc združených v ANS. Ako ďalej priblížila asociácia, jedna nemocnica zmluvu nevypovie, deväť nemocníc by ju malo vypovedať v blízkom čase, zostávajúce nemocnice zvažujú vypovedanie zmluvy. Asociácia združuje 73 malých a stredných nemocníc a iných zdravotníckych zariadení.

Union ZP v reakcii upozornila, že pracovníci pobočiek nikdy nemali a naďalej nemajú v kompetencii preberať poštu, ktorá je určená centrále spoločnosti. „Podľa zmluvy je v prípade poštovej zásielky miestom doručovania centrála Union zdravotnej poisťovne na Bajkalskej. Výpoveď je možné doručiť aj e-mailom na adresu bežne používanú na vzájomnú komunikáciu,“ dodala zdravotná poisťovňa, ktorá odmieta nezmyselné obvinenia ANS.

Otváracie hodiny podateľne v centrále končia počas celého roka o 15:30. „Pri včerajšom pokuse poskytovateľa o doručenie výpovede po tejto hodine sme mu vyšli v ústrety a prevzali výpoveď na odbore nákupu ústavnej zdravotnej starostlivosti. To je jasná ukážka toho, že Union zdravotná poisťovňa nerobí žiadne obštrukcie pri prijímaní výpovedí od poskytovateľov zdravotnej starostlivosti,“ doplnila zdravotná poisťovňa.

Union ZP prijala päť e-mailov označených ako výpoveď

Od členov ANS prijala Union ZP k 30. novembru päť e-mailov označených ako výpoveď, aktuálne k 1. decembru ich eviduje 24. „Uisťujeme poistencov Union zdravotnej poisťovne, že vo všetkých nemocniciach ANS majú aj naďalej nárok na plnú t.j. odkladnú aj neodkladnú starostlivosť,“ ubezpečila Elena Májeková, členka predstavenstva a riaditeľka sekcie nákupu zdravotnej starostlivosti, revíznych činností a programov zdravia Union ZP.

Vo všetkých zmluvách s členmi ANS je dohodnutá jednoročná výpovedná lehota, počas ktorej majú poistenci Union ZP nárok na odkladnú aj neodkladnú starostlivosť v plnom rozsahu podľa zmluvných podmienok. „Je nezodpovedné, aby ktorýkoľvek z poskytovateľov bral v tejto situácii pacientov ako rukojemníkov. Preto očakávame, že sa všetci poskytovatelia budú správať zodpovedne a že prejavia ochotu spoločne s nami hľadať dlhodobé riešenia,“ konštatovala zdravotná poisťovňa. Union chce striktne sledovať, či nemocnice budú dodržiavať podmienky zmlúv a každé porušenie je zdravotná poisťovňa pripravená hlásiť ÚDZS.

Nemocnice reagujú na postup zdravotnej poisťovne

Nemocnice reagujú na postup zdravotnej poisťovne, ktorá bude chcieť od poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, aby jej vrátili príplatky. Union ZP k tomuto kroku pristúpi pre nedostatočné dofinancovanie zdravotníctva. Počas roka 2016 Union ZP opakovane upozorňovala na potrebu dofinancovania zdravotníctva v objeme 180 – 200 miliónov eur. Tieto prostriedky sú nevyhnutné na vykrytie zvýšenia platov zamestnancov v zdravotníctve podľa zákona. Do konca roka však rezort získa iba dodatočných 35 miliónov eur, ktoré budú prerozdelené cez navýšenie platieb za poistencov štátu.

Z tejto sumy získa Union ZP po prerozdelení a úhrade zákonných poplatkov Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) a Národnému centru zdravotníckych informácií (NCZI) iba 2,4 milióna eur. Dofinancovanie zo strany štátu tak nebude stačiť na pokrytie príplatkov, ktoré Union ZP vyplácala nemocniciam na základe prísľubu ministerstva zdravotníctva o dodatočnom dofinancovaní systému. „Union ZP preto nemá inú možnosť ako uplatniť príslušné zmluvné ustanovenie a vyžiadať si od poskytovateľov zdravotnej starostlivosti nepokrytú časť príplatkov,“ uviedla poisťovňa.

Odporúčané články

Až 31 nemocníc vypovedalo zmluvy s poisťovňou Union Lekárov v nemocniciach bolo vlani viac, sestier menej

Neprehliadnite

Aktualizované: Muž z identikitu v prípade vraždy novinára Kuciaka sa zrejme obesil Lajčák predstiera konanie v kauze údajného únosu Vietnamca, tvrdia liberáli a adresovali mu výzvu 4 dôvody, prečo si zaobstarať trezor alebo sejf Žilinskí colníci našli v poštových zásielkách z Číny falzifikáty mobilov, odevov aj obuvi S Tatra bankou môžete biznis úver splácať, aj keď nebudete pracovať Na podporu opatrovateľských služieb pôjde o 19 miliónov eur viac, ako bolo v pláne Skupina mladíkov napadla muža na jeho pozemku v Tisovci, do rána zomrel Nezamestnanosť na Slovensku opäť mierne klesla, Richter uvažuje o sprísnení podmienok vyraďovania

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies