Aktualizované: Útok na Srí Lanke bol vraj odvetou za Christchurch, polícia už zadržala desiatky ľudí

Útok na Srí Lanke, záchranári
Útok na Srí Lanke, záchranári a polícia namieste jedného z cieľov útokov - v Kostole sv. Sebastiána v Negombu. 23. apríl 2019 Foto: SITA/AP
  • aktualizované 23. apríla 12:19

KOLOMBO 23. apríla (WebNoviny.sk) – Nedeľné útoky na Srí Lanke vykonali „v odvete“ za útoky na mešity v novozélandskom meste Christchurch z 15. marca.

V utorok to poslancom v srílanskom parlamente povedal minister obrany Ruvan Vidževardene. Dôkazy na podporu svojho tvrdenia však neuviedol a ani nevysvetlil, odkiaľ túto informáciu má. Dôkazy na podporu svojho tvrdenia však neuviedol a ani nevysvetlil, odkiaľ túto informáciu má.

Vláda z útoku viní islamistov

Počet obetí koordinovaných útokov na kostoly, luxusné hotely a ďalšie miesta stúpol na 321, uviedol tiež minister. Zranenia utrpelo 500 ľudí. Vláda z útokov viní miestnu islamistickú skupinu.

V súvislosti s útokmi už na Srí Lanke zatkli 40 osôb. Medzi nimi sú aj vodič dodávky či majiteľ domu, v ktorom bývali niektorí útočníci.

Atentátnici boli srílanskí občania

Samovražední útočníci majú na svedomí celkovo šesť takmer simultánnych explózií v troch kostoloch a troch hoteloch a ďalšie tri výbuchy, ktoré nasledovali neskôr. Všetci atentátnici boli srílanskí občania, no úrady predpokladajú prepojenie na zahraničné siete. Motív útokov nie je známy.

Minister zdravotníctva Radžita Senaratne tiež uviedol, že zahraničné tajné služby krajinu niekoľkokrát varovali pred možným útokom, prvý raz už 4. apríla. Prezident už vyhlásil výnimočný stav, vďaka ktorému získa polícia a armáda väčšie právomoci.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom