Podľa Fica bola nominácia Maňku na župana správna

Maňka

BANSKÁ BYSTRICA 24. novembra (WEBNOVINY) – Nominácia europoslanca Vladimíra Maňku za kandidáta strany Smer-SD na post banskobystrického župana bola správna, čo ukázali výsledky prvého kola volieb. Uviedol to na dnešnej tlačovej besede predseda strany Smer-SD Robert Fico s tým, že si nevie predstaviť, že by niekto urobil pre Banskobystrický kraj viac ako Maňka. Pripomenul, že ich koalícia s ĽS-HZDS, za ktorú Maňka kandiduje, získala v banskobystrickom župnom zastupiteľstve pohodlnú väčšinu 27 zo 49 poslaneckých miest.

Obvinenia z kupovania voličských hlasov pre kandidátov Smeru-SD pri župných voľbách označil Fico za prejav neschopnosti opozície prijať prehru. „Nie aby urobili sebareflexiu a povedali verejnosti, že urobili chyby. Namiesto toho prichádzajú s neuveriteľnými obvineniami rôzneho typu na adresu víťaza. Čítam o našich županoch a poslancoch príhody, ktoré by sa hodili do science-fiction,“ povedal Fico. Zdôraznil, že na Slovensku máme demokratickú spoločnosť, slobodné a férové voľby. Ak niekto nie je schopný znášať prehru v slobodných voľbách, nepatrí do slovenskej politickej scény. Hneď nato však uviedol, že sú podozrenia o zámere SDKÚ-DS organizovať Rómov, aby volili Maňkovho protikandidáta a Smer-SD preto vo viacerých obvodoch Banskobystrického kraja zriadi monitorovacie skupiny. „Dobre vieme, že ak by Vladimír Maňka v Banskobystrickom regióne prehral, prehral by neférovým spôsobom,“ povedal Fico. Na otázku, či takto dopredu nespochybňuje demokratickosť volieb, odpovedal, že prípadnú Maňkovu prehru vo voľbách by uznali ako dôsledok svojich chýb.

Maňka uviedol, že kampaň pred druhým kolom volieb pociťuje ako korektnejšiu než bola pred prvým kolom a má z toho dobrý pocit. Ako príklad uviedol korektné diskusné duely s protikandidátom v elektronických médiách. Podľa Maňku je hlavnou výhradou proti nemu to, či zvládne naraz funkciu europoslanca aj župana. Pripomenul, že už dvakrát takto pôsobil a zvládol to – ako primátor Zvolena a zároveň poslanec Národnej rady SR, potom ako primátor a zároveň europoslanec. „Všetko, čo by tomu bránilo, pošlem preč,“ povedal Maňka. Na otázku, koľko stojí jeho kampaň a z akých zdrojov ju financuje, odpovedal Maňka najprv vyhýbavo, že jeho protikandidát má sedemnásobne nákladnejšiu. Na ďalšie otázky vyčíslil, že má na ňu 33-tisíc eur zo straníckych zdrojov a do 15-tisíc eur z vlastných zdrojov.

Maňka postúpil do druhého kola volieb banskobystrického župana z prvého miesta, keď získal 48 090 (35,41 %) voličských hlasov a vyhral v deviatich z 13 obvodov kraja. Jeho protikandidátom je nominant koalície strán SDKÚ-DS, KDH, Občianska konzervatívna strana, Konzervatívni demokrati Slovenska a Sloboda a Solidarita Jozef Mikuš, ktorého do druhého kola posunulo 39 127 (28,81 %) voličských hlasov a vyhral v dvoch z 13 obvodov kraja.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef MikušRobert FicoVladimír Maňka