Podľa šéfky SLA je Zuzulovej problémom psychika

Zuzulová

BRATISLAVA 14. januára (WEBNOVINY) – Kolísavá výkonnosť zjazdárky Veroniky Zuzulovej v poslednom období je podľa šéfky Slovenskej lyžiarskej asociácie Janky Gantnerovej podmienená viacerými negatívnymi javmi. „V prvom rade chcem povedať, že sa nerada vyjadrujem k veciam, do ktorých až tak nevidím, ale poviem k tejto téme niečo ako fanúšik lyžovania a človek, ktorý väčšinu života prežil na lyžiach a z tohto športu niečo ovláda,“ začala rozhovor na tému Zuzulová niekdajšia úspešná československá reprezentantka a piata žena z olympijského zjazdu v Sarajeve v roku 1984.

Ako je známe, V. Zuzulová patrila pred dvoma rokmi do absolútnej slalomovej špičky a napokon si v sezóne 2007/08 vybojovala celkovú tretiu pozíciu medzi protagonistkami najtočivejšej disciplíny vo Svetovom pohári. Potom ju však stopli rôzne zranenia a zdravotné problémy a dodnes hľadá nielen cestu späť na predchádzajúce pozície, ale v mnohých prípadoch aj istotu zísť do cieľa pretekov.

„Začiatok jej zaváhaní by som možno videla v období, keď zmenila lyže. Odvtedy, čo jazdí na Salomonoch, nemá takú výkonnosť ako predtým,“ rozhovorila sa J. Gantnerová a pokračovala vo vyratúvaní Zuzulovej peripetií: „Potom ju postihla na začiatku minulej sezóny smola – zlomila si rebro a ťahalo sa to s ňou celé pretekové obdobie až dovtedy, kým si na majstrovstvách sveta vo Val d´Isere neporanila koleno tak, že ho bolo potrebné operovať. Nasledoval veľmi dobrý tréning a črtala sa cesta späť, no rozpadol sa jej dobre fungujúci realizačný tím. Prišla o fyzioterapeuta a servismana a to sú také zásahy do súkolia mikrotímu, že aj maličká zmena môže spôsobiť výpadky v pohode, ktorú športovec na špičkový výkon potrebuje.“

Nekompromisná reč štatistík vraví, že zo šiestich tohtosezónnych slalomov Svetového pohára bola slovenská jednotka klasifikovaná v cieli 2. kola iba v jedinom – po Novom roku v chorvátskom Záhrebe. Na úvod vo fínskom Levi nepostúpila do 2. kola, neskôr v americkom Aspene a švédskom Aare chýbala pre zranenie kolena, pred Silvestrom v rakúskom Lienzi po riskantnej jazde skončila predčasne, hoci s výborným medzičasom, pred cieľom 1. kola, a v utorok vo Flachau „vypadla“ hneď po úvodných bránkach. „Veronika lyžovať vie, určite je to v nej. Presviedča nás o tom aj vtedy, keď zíde len polovicu trate. Jej slabou stránkou je tak ako predtým psychika,“ myslí si J. Gantnerová. Víťazka zjazdu Svetového pohára spred 20 rokov v rakúskom Altenmarkte sa krátko vyjadrila ako šéfka SLA aj k tomu, ako vidí ambície Zuzulovej na blížiacich sa ZOH vo Vancouveri. „Po sérii zranení sa nevie chytiť, ale jej výkonnosť je stále veľmi dobrá. Momentálne je ´zadným hráčom´, nebude teda pod takým veľkým psychickým tlakom, čo by mohlo byť pre ňu základom pre dobrý výsledok,“ uzavrela J. Gantnerová.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Janka GantnerováVeronika Zuzulová