Pokračuje pojednávanie v kauze predaja platinových sít

Sudca sudy kladivko
Foto: ilustračné, Shutterstock

BRATISLAVA 24. októbra (WebNoviny.sk) – Výpoveďami svedkov bude v pondelok na Okresnom súde Bratislava I pokračovať pojednávanie v mediálne známej kauze nevýhodného predaja štátom vlastnených platinových sít. Obžalobe z obzvlášť závažného zločinu porušenia povinností pri správe cudzieho majetku spáchanom spolupáchateľstvom v prípade čelia bývalý vedúci služobného úradu Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Jozef L. a riaditeľ odboru mobilizačných rezerv a pohotovostných zásob SŠHR Ján K. Znalec z oblasti strojárstva Ondrej B. je obžalovaný z prečinu nepravdivého znaleckého posudku, tlmočníckeho úkonu a prekladateľského úkonu. Jozef L. a Ján K. boli členmi komisie na vyhodnotenie ponúk v elektronickej aukcii, v ktorej sitká predali.

Na predošlom hlavnom pojednávaní všetci traja obžalovaní vinu odmietli. „Som nevinný a nikdy počas môjho pôsobenia v Správe štátnych hmotných rezerv som nespravil nič, čo by bolo v rozpore so zákonom ako aj s morálkou,“ vyhlásil Jozef L. Sitká, ktoré v roku 2011 skladovala pre štát spoločnosť ZVS Holding podľa neho štát nemal ani zaevidované ako svoj majetok. Dozvedeli sa o nich až od podnikateľa, ktorý mal záujem odkúpiť ich. Vedenie SŠHR dostalo podľa Jozefa L. v tomto období za úlohu znížiť náklady inštitúcie o 10 percent. ZVS Holding bola pritom jednou zo spoločností, ktorým SŠHR platila za skladovanie materiálov viac ako 100-tisíc eur ročne. Predaj sitiek sa podľa neho udial formou riadnej elektronickej aukcie podobne ako v prípade ostatných materiálov, ktoré štát odpredával.

Vinu odmietol aj znalec Ondrej B. „Bol som oslovený so žiadosťou o posudok a vypracoval som ho podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia,“ povedal. Pri určovaní ceny sít podľa vlastných slov zohľadnil aj to, že ich považoval za zoxidované. Ján K. na pojednávaní vypovedať odmietol, pričom sa odvolal na svoju výpoveď z prípravného konania.

Podľa obžaloby v prípade predaja platinových sitiek obžalovaní nenakladali s majetkom štátu s maximálnou hospodárnosťou. Naopak, namiesto toho účelovo pribrali do konania znalca z odboru strojárstvo. Ten podľa výsledkov policajného vyšetrovania stanovil všeobecnú hodnotu platinových sitiek na 81 720 eur. K nízkej hodnote dospel tak, že sa v znaleckom posudku z 29. marca 2011 nezaoberal tým, že sitá sú z drahých kovov – s obsahom 90 až 95 percent platiny a päť až desať percent ródia. Pri elektronickej aukcii z júla 2011 tak boli podhodnotené. Slovenská republika zastúpená Správou štátnych hmotných rezerv uzavrela potom kúpnu zmluvu s bratislavskou spoločnosťou v hodnote 667 656 eur. Ich reálna hodnota však podľa polície na trhu predstavovala najmenej 2 895 490 eur.

Na predaj platinových sitiek upozornila televízia Markíza. Sitká, ktoré Správa štátnych hmotných rezerv ponúkala v elektronickej aukcii v júli 2011, obsahovali 92 percent platiny a osem percent ródia. Gram platiny stál v tom čase podľa informácií Markízy 38 eur a gram ródia 43 eur. Cena za gram zliatiny tak bola 38,50 eura. Štát však za gram zliatiny dostal 10,60 eura, čo je asi štvrtina z trhovej ceny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján K.