Poliaci si stoja za zákazom termínu „poľské tábory smrti“, Izrael je pobúrený a očakáva zmenu

Benjamin Netanyahu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Foto: archívne, SITA/AP

JERUZALEM 28. januára (WebNoviny.sk) – Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa v nedeľu vyjadril, že očakáva od Poľska zmenu v návrhu zákona, ktorý zakazuje použitie termínu „poľské tábory smrti“.

Návrh v piatok prijala dolná komora poľského parlamentu a podľa neho bude nezákonné ako používanie spomínaného termínu, tak aj zmieňovanie poľskej kolaborácie počas druhej svetovej vojny. Netanjahu sa v nedeľu počas stretnutia vlády vyjadril, že Izrael netoleruje „skresľovanie pravdy, prepisovanie histórie a popieranie holokaustu“.

Zákon vyvolal pobúrenie

Návrh zákona v Izraeli, kde žije najviac ľudí, ktorí prežili holokaust, vyvolal pobúrenie. Ministerstvo zahraničia si v tejto súvislosti v nedeľu predvolalo zástupcu poľského veľvyslanca v Izraeli Piotra Kozlowského, aby mu oznámil svoj postoj k nemu. Podľa ministerstva je navrhovaná legislatíva „obzvlášť prekvapujúca a nešťastná“ a dúfa, že sa pred jej prijatím ešte zmení.

„Táto legislatíva nepomôže ďalšiemu odhaľovaniu historickej pravdy a môže poškodiť slobodu výskumu, rovnako ako zabrániť diskusii o historickom odkaze druhej svetovej vojny,“ vyjadrilo sa ministerstvo. Po stretnutí na ministerstve Kozlowski oznámil, že cieľom zákona nie je „prikrášľovanie histórie“ ale „ochrana pravdy o holokauste a zabránenie jej skresľovaniu“.

Jeho znenie nezmenia

Poľskí predstavitelia odmietajú poslúchnuť požiadavku Izraela a trvajú na tom, že jeho znenie nezmenia. „Nezmeníme žiadnu klauzulu v návrhu. Máme dosť obviňovania Poľska a Poliakov z nemeckých zločinov,“ vyjadrila sa hovorkyňa vládnej strany Právo a spravodlivosť Beata Mazurek.

Návrh zákona musí ešte schváliť Senát aj prezident Poľska. Agentúra AP pripomína, že aj napriek tomu je daný návrh dramatickým krokom nacionalistickej vlády k presadeniu svojho oficiálneho stanoviska o tom, že väčšina Poliakov sa počas nacistickej okupácie správala hrdinsky. Historici naopak tvrdia, že mnohí Poliaci kolaborovali s nacistami a podieľali sa na páchaní zločinov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benjamin Netanjahu