Policajný prezident Gašpar odmieta, že by sa podieľal na diskreditácii prokurátora Špirka

Tibor Gašpar
Bývalý prezident Policajného zboru Tibor Gašpar. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

BRATISLAVA 8. marca (WebNoviny.sk) – Policajný prezident Tibor Gašpar odmieta, že by sa akokoľvek podieľal na diskreditácii prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Vasiľa Špirka. „Od koho by som taký pokyn mal dostať?“ opýtal sa štvrtok na tlačovej besede. Zároveň zdôraznil, že obvinenia voči prokurátorovi nevyšetroval ani nedozoroval.

Sporná zápisnica

Obvinenie voči Špirkovi bolo podľa Gašpara vznesené na základe dôvodného podozrenia, konkrétne, že neprijal trestné oznámenie potencionálneho svedka v korupčnom prípade v súlade so zákonom. „Na tej spornej zápisnici sú podpisy toho oznamovateľa a bol vykonaný znalecký posudok z oblasti písmoznalectva, ktorý povedal, že podpisy nie sú tej osoby, ktorej sa zápisnica týka,“ povedal s tým, že podľa posudku išlo o napodobeniny.

Takisto zapisovateľka, ktorá mala byť pri spisovaní zápisnice, podľa Gašpara svoju prítomnosť poprela. Pochybnosti sú aj o autentickosti obsahu zápisnice s výpoveďou. Napriek tomu však podľa Gašpara polícia skutočnosti uvedené v zápisnici preveruje.

Polícia prípad nevyhľadávala

Trestné oznámenie na prokurátora bolo podľa Gašpara podané na úrad Špeciálnej prokuratúry a nie na políciu. Zároveň zdôraznil, že polícia prípad „nevyhľadávala“. „Nebola to operatívno-pátracia činnosť polície,“ vyhlásil. Národnej protikorupčnej jednotke NAKA prípad podľa policajného prezidenta pridelila Generálna prokuratúra SR.

Keďže podľa dohody s generálnou prokuratúrou má obvinenia voči prokurátorom vyšetrovať práve Národná protikorupčná jednotka NAKA. Pokiaľ ide o zrušenie oboch obvinení voči Špirkovi, to je podľa Gašpara záležitosťou prokuratúry.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Vasiľ Špirko dnes oznámil, že podáva trestné oznámenie na ministra vnútra Roberta Kaliňáka a tiež vysokých policajných funkcionárov, konkrétne, policajného prezidenta Tibora Gašpara, šéfa Národnej kriminálnej agentúry Petra Hraška a riaditeľa Národnej protikorupčnej jednotky NAKA Róberta Krajmera. Dôvodom podľa neho je, že sa ho pokúšali kompromitovať prostredníctvom nezákonných obvinení.

Vyplácanie finančných provízii

Tie boli navyše vyšetrované Národnou protikorupčnou jednotkou NAKA, ktorá na to podľa prokurátora nemá oprávnenie. Špirko tiež uviedol, že voči jeho rodine boli použité informačno-technické prostriedky a pri jeho dome sa pohybovali podozrivé osoby. Špirko za tým vidí skutočnosť, že vyšetroval prípad verejného obstarávania na ministerstve vnútra, kde podľa svedka dochádzalo k vyplácaniu finančných provízii v celkovej hodnote až 200 miliónov eur. Diskreditáciou jeho osoby malo podľa Špirka dôjsť k sabotovaniu tohto vyšetrovania.

Prokurátor Vasiľ Špirko, ktorý pôvodne dozoroval vyšetrovanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka v kauze Ladislava B., čelil v minulosti opakovaným obvineniam. V októbri minulého roku čelil obvineniu z prečinu zneužitia právomoci verejného činiteľa. Ešte predtým v júli 2016 prokurátora obvinili zo zločinu zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Špirka obvinili z toho, že vyťažil informácie od daňového podvodníka Ľuboša V. o podozreniach z trestných činov na ministerstve vnútra a potom ich spísal ako jeho trestné oznámenie. Ľuboš V. ich aj podpísal, no potom podal trestné oznámenie, v ktorom tvrdil, že nevedel, čo robí a prokurátor ho podviedol. Špirko údajne tiež dal trestné oznámenie podpísať zapisovateľke, ktorá však pri úkone nebola prítomná. V prípade obvinenia z roku 2016 zasiahol generálny prokurátor Jaromír Čižnár a uznesenie o obvinení zrušili. V prípade druhého obvinenia Špirka očistila disciplinárna komisia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaromír ČižnárTibor GašparVasiľ Špirko
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúraPZ Policajný zbor SRÚrad špeciálnej prokuratúry