„Janovi“ a „Robovi“ mali byť vyplatené státisíce eur, prokurátor Špirko žaluje Kaliňáka

Robert Kaliňák
Exminister vnútra Robert Kaliňák. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 8. marca, 17:24

BRATISLAVA 8. marca (WebNoviny.sk) – Prokurátor Úradu Špeciálnej prokuratúry Vasiľ Špirko podá v najbližších dňoch trestné oznámenie na ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) za snahu o diskreditáciu jeho osoby.

Uviedol to vo štvrtok v tlačovom vyhlásení s tým, že vyzval všetkých policajtov, vyšetrovateľov a príslušníkov silových rezortov, ak majú podobnú skúsenosť, aby prehovorili a obrátili sa na Generálnu prokuratúru SR.

„Chcem, aby boli preverené všetky skutočnosti a dôvody toho, prečo som bol takpovediac účelovo stíhaný, za činy, ktoré sa nepotvrdili. Podávam preto trestné oznámenie na pána Kaliňáka,“ uviedol Špirko.

Mal by minister vnútra Robert Kaliňák odstúpiť alebo byť odvolaný?

Táto anketa už bola ukončená
84%
16%

Verejné obstarávanie pre ministerstvo vnútra

Podľa Špirka diskreditácia jeho osoby súvisí s prípadom, ktorý vyšetroval ako prokurátor. V rámci neho vyslovila jedna osoba, ktorá bola obvinená z trestnej činnosti za účelom zníženia trestu ochotu vypovedať ako svedok. Táto osoba sa zúčastnila na verejnom obstarávaní sieťových komponentov a technológií pre ministerstvo vnútra.

Svedok podľa Špirka v rámci obstarávania opísal sieť spoločností, osôb a finančných vzťahov. Obstarávanie riadil „Pán Milan“, podľa svedka osoba blízka ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi a tiež bývalému ministrovi financií Jánovi Počiatkovi. Druhým človekom aktívnym v rámci procesu obstarávania bol „Peňaženka“. Jeho úlohou bolo vytvárať účtovné pozadie a transakčnú históriu peňazí určených pre „Jana a Roba“.

„Janovi a Robovi“ vyplatili peniaze

Podľa svedka spravoval peniaze z provízii a mal zabezpečiť ich legalizáciu. Provízie podľa Špirka platila aj spoločnosť svedka za to, že sa mohla zúčastňovať na zákazke.

„Janovi a Robovi“ boli podľa svedka postupne vyplatené sumy niekoľkokrát v hodnote státisícov eur. Celý prípad podľa Špirka fungoval v rámci legalizačnej schémy, ktorá pripomínala tú z prípadu B.A. Haus, ktorú ako prokurátor tiež dozoroval. Objem peňazí sa podľa svedka v tejto schéme mohol pohybovať na úrovni až 200 miliónov eur.

Rozpracovanie tejto schémy sa podľa Špirka stále nachádza v spise prípadu. Svedok podľa Špirka skonštatoval, že celá zákazka na dodanie komponentov bola účelová a jej cieľom bolo len „vytiahnuť peniaze z ministerstva vnútra v prospech Jana a Roba“.

Gašpar pridelil prípad NAKA

Po angažovaní sa v tomto prípade začal Špirko podľa vlastných slov čeliť vykonštruovaným obvineniam, boli u neho vykonávané prehliadky, odňali mu osobné veci. Bol navyše vyšetrovaný Národnou kriminálnou agentúrou, do ktorej kompetencie podobné prípady nespadajú.

Podľa Špirka však jeho prípad do kompetencie NAKA pridelil policajný prezident Tibor Gašpar, pričom zaoberať sa ním začala Národná protikorupčná jednotka.

„Pre mňa vyvstávajú otázniky, komu to malo prospieť,“ povedal s tým, že jeho rodinní príslušníci boli monitorovaní informačno-technickými prostriedkami a rôzne podozrivé osoby sa napríklad vyskytovali v blízkosti jeho domu.

„Štát zneužil prostriedky proti mne, pretože som sa rozhodol vyšetrovať závažnú trestnú činnosť,“ uviedol s tým, že pokiaľ sa zneužitie štátnej moci ministrom vnútra a vysokými policajnými funkcionármi dokáže, bude to „zásah do základov štátu“.

„Vyjadrenie prokurátora Vasiľa Špirka považuje prezident Andrej Kiska za mimoriadne vážne a očakáva, že príslušné štátne orgány sa nimi budú adekvátne zaoberať,“ uvádza sa vo vyhlásení hovorcu prezidenta Andreja Kisku Romana Krpelana.

Opakované obvinenia Špirku

Prokurátor Vasiľ Špirko, ktorý pôvodne dozoroval vyšetrovanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka v kauze Ladislava B., čelil v minulosti opakovaným obvineniam. V októbri minulého roku čelil obvineniu z prečinu zneužitia právomoci verejného činiteľa. Ešte predtým v júli 2016 prokurátora obvinili zo zločinu zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Špirka obvinili z toho, že vyťažil informácie od daňového podvodníka Ľuboša V. o podozreniach z trestných činov na ministerstve vnútra a potom ich spísal ako jeho trestné oznámenie. Ľuboš V. ich aj podpísal, no potom podal trestné oznámenie, v ktorom tvrdil, že nevedel, čo robí a prokurátor ho podviedol.

Špirko údajne tiež dal trestné oznámenie podpísať zapisovateľke, ktorá však pri úkone nebola prítomná. V prípade obvinenia z roku 2016 zasiahol generálny prokurátor Jaromír Čižnár a uznesenie o obvinení zrušili. V prípade druhého obvinenia Špirka očistila disciplinárna komisia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaJán KuciakJán PočiatekJaromír ČižnárRobert KaliňákTibor GašparVasiľ Špirko
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRMV Ministerstvo vnútra SR