Policajta z Baltimoru zbavili obvinení za smrť Afroameričana

Edward Nero
Policajta Edwarda Nera zbavili obvinení z útoku na Graya, profesionálneho pochybenia a z ohrozenia z nedbalosti. Foto: SITA/AP

Baltimore 23. mája (WebNoviny.sk) – Policajta z amerického mesta Baltimore zbavili dnes obvinení súvisiacich so smrťou Afroameričana Freddieho Graya, ktorá vlani vzbudila pobúrenie po celých Spojených štátoch. Informovala o tom agentúra AP.

Dvadsaťpäťročný Freddie Gray zomrel 19. apríla 2015 – týždeň po tom, ako pri brutálnom zatýkaní utrpel závažné zranenie krčnej chrbtice. Jeho smrť vyvolala pokojné demonštrácie, ale aj násilné protesty, nielen v Baltimore, ale aj v ďalších amerických mestách.

V súvislosti s prípadom obžalovali šesticu baltimorských policajtov – troch černochov a troch belochov, medzi nimi aj Edwarda Nera, ktorého dnes sudca zbavil obvinení z útoku na Graya, profesionálneho pochybenia a z ohrozenia z nedbalosti.

Grayovo úmrtie, ako aj ďalšie podobné prípady z iných častí USA, prispeli k vzostupu hnutia Black Lives Matter, upozorňujúceho na policajné násilie voči Afroameričanom.

Pitva Freddieho Graya odhalila, že mal zlomené krčné stavce a rozdrvenú priedušnicu. Baltimorská polícia priznala, že lekársku starostlivosť Grayovi poskytla príliš neskoro.

Proces s druhým obvineným policajtom Williamom Porterom skončil vlani bezvýsledne, keďže porotcovia sa nedokázali zhodnúť na verdikte. Zvyšných štyroch obžalovaných čakajú procesy v priebehu nadchádzajúceho leta a jesene.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom