Podgurážený minister Sólymos "vyvádzal" v reštaurácii, zadržala ho polícia a odstúpil z funkcie

SÓLYMOS: Po stredajšom incidente podáva demisiu
Minister životného prostredia SR László Sólymos počas brífingu k incidentu v ázijskej reštaurácii, počas ktorého ministra životného prostredia SR zadržala polícia. Minister na brífingu oznámil, že podáva demisiu. Bratislava, 23. január 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 23. januára 15:34

László Sólymos (Most-Híd) končí vo funkcii ministra životného prostredia. Uviedol to vo štvrtok na tlačovom brífingu v súvislosti s incidentom, keď ho v stredu, 22. januára podvečer zadržala po výtržnostiach polícia.

Sólymos sa ospravedlnil a tiež uviedol, že ho mrzí, že jeho štvorročná práca na rezorte končí takýmto incidentom. Šéf envirorezortu bol podľa medializovaných informácií pod vplyvom alkoholu a v ázijskej reštaurácii na Laurinskej ulici v centre hlavného mesta slovne a fyzicky napadol spoločne s ďalším mužom personál.

„Zažívam veľmi ťažké obdobie vo svojom rodinnom živote. V tejto zložitej a vypätej emočnej situácii som sa zachoval zle a pre mňa osobne nezvyčajne. Som jednoducho človek a zlyhal som. Majiteľom reštaurácie sa ospravedlňujem a všetky škody, ktoré som spôsobil, uhradím. Ospravedlňujem sa každému, koho sa moje včerajšie správanie právom dotklo. Ospravedlňujem sa svojej rodine, kolegom na ministerstve, spolustraníkom aj verejnosti. Som pripravený niesť za svoje včerajšie zlyhanie zodpovednosť. Je mi ľúto, že moja štvorročná tvrdá práca je ukončená jedným chybným krokom. Dnes podávam demisiu,“ povedal vo štvrtok vo svojom tlačovom vyhlásení Sólymos.

Prezidentka Zuzana Čaputová oznámila, že Sólymosovu demisiu príjme. Agentúru SITA o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec. „Prezidentka je na návšteve Izraela. Je v kontakte s premiérom. Demisiu ministra prijme. O tom, koho poverí riadením rezortu, bude informovať na budúci týždeň,” napísal Strižinec.

Pellegrini ocenil krok Sólymosa

Strana Most-Híd rozhodnutie ministra Sólymosa odstúpiť rešpektuje. Podľa nej sa rozhodol sa niesť dôsledky svojho konania a prijal politickú zodpovednosť.

„Je nám ľúto, čo sa stalo. Vieme, že László Sólymos prežíva jedno z najťažších období svojho života. Okrem toho, že sme politici, sme aj ľudia,“ uviedla hovorkyňa Mosta-Híd Klára Magdeme. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) uviedol, že oceňuje krok ministra Sólymosa ako gesto politickej kultúry.

Podpredseda koaličnej Slovenskej národnej strany (SNS) Anton Hrnko nevidí dôvod, aby Sólymos po tomto incidente odstúpil z funkcie. „Nemyslím si, že mesiac pred koncom volebného obdobia by mal robiť nejaké zásadné opatrenie,“ uviedol Hrnko.

„Je to veľmi nepríjemná vec, keď ústavný činiteľ takýmto spôsobom zlyhá. Keď človek vidí tú opozičnú svorku, ktorá nemá žiadne zábrany vymýšľať si, tvrdiť s kamennou tvárou absolútne nepravdy, niekedy sa dá pochopiť, že človek sa potrebuje vyvetrať. V každom prípade by mal pán minister urobiť nejakú sebaočistnú kúru,“ vyjadril sa Hrnko pre agentúru SITA.

Gála zlyhanie kolegu mrzí

Ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) mrzí Sólymosove zlyhanie. „László Solymos je môj dlhoročný priateľ a kolega. Poznám ho ako čestného a pracovitého človeka, a preto ma mrzí jeho včerajšie chvíľkové zlyhanie,“ napísal Gál na sociálnej sieti.

To, že Sólymos na druhý deň sám vyvodil politickú zodpovednosť a ospravedlnil sa, svedčí podľa ministra spravodlivosti o jeho charakternosti a čestnosti. „Aj napriek jeho ťažkej súčasnej rodinnej situácii sa k veci dokázal postaviť tak, ako sa v civilizovanej krajine patrí a je ukážkovým príkladom toho, ako sa má štátnik či politik zachovať,“ myslí si Gál.

Počas jeho vedenia Ministerstva životného prostredia SR odviedol podľa Gálových slov rezort množstvo práce a „bol jedným z mála ministrov, za ktorými vidieť reálne výsledky“. „Všetci sme však ľudia s chybami aj slabosťami. Každý sa môžeme ‚potknúť‘. Dôležité je, že svoje zlyhanie oľutoval a prevzal zaň zodpovednosť. Naďalej zostáva mojím blízkym priateľom. Som hrdý na to, že som s ním bol v jednom vládnom kabinete a prajem mu veľa síl v neľahkej životnej situácii,“ uzavrel Gál.

Polícia začala trestné stíhanie

Polícia na sociálnej sieti Facebook uviedla, že v stredu krátko po 17:00 zasahovala v ázijskej reštaurácii na Laurinskej ulici v centre hlavného mesta.

Dvaja muži slovne a aj fyzicky napadli personál reštaurácie. Ako agentúru SITA informoval hovorca bratislavskej krajskej polícia Michal Szeiff, po vykázaní jeden z mužov poškodil a rozbil sklenenú výplň vchodových dverí reštaurácie.

Po príchode hliadka PZ dvoch mužov zadržala a predviedla na policajné oddelenie. Jedného zamestnanca po incidente previezli záchranári na ošetrenie do nemocnice. Škody na poškodených dverách vyčíslili na zhruba tisíc eur.

Poverený príslušník začal v tejto súvislosti trestné stíhanie pre výtržníctvo a poškodzovanie cudzej veci. Oboch mužov po vykonaní potrebných úkonov prepustili.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe László Sólymos
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR