Polícia urobila raziu v sídle opozičného časopisu

Ruská polícia
Ilustračné foto Foto: AP Photo/Sergey Ponomare

MOSKVA 2. septembra (WEBNOVINY) – Ruská polícia vrátane maskovaných príslušníkov špeciálnej jednotky uskutočnila vo štvrtok raziu v sídle opozičného časopisu Novoje vremja. Informovala o tom šéfredaktorka časopisu Jevgenija Albacová, podľa ktorej sú dôvodom zásahu články o zneužívaní policajných právomocí v Rusku. Moskovská polícia začala Novoje vremja vyšetrovať už v apríli v súvislosti s dvoma februárovými reportážami o zneužívaní právomocí poriadkovou políciou OMON napísaných na základe svedectiev jej bývalých aj súčasných príslušníkov.

Policajti teraz od časopisu žiadali nahrávky rozhovorov s členmi OMON, čo im však odmietli vydať, keďže chcú chrániť totožnosť svojich zdrojov. Časopis je ochotný poskytnúť len písomný prepis rozhovorov. „Podľa zákona o médiách novinári nesmú prezradiť svoje zdroje v rozhovoroch poskytnutých pod podmienkou anonymity, takže len dodržiavame zákon,“ vyhlásila Albacová, podľa ktorej môže zdroj prezradiť len súdu. Šéfredaktorka považuje raziu za pokus o zastrašovanie nezávislých médií.

V článkoch Novoje vremja tvrdili, že jednotka OMON dostávala peniaze za poskytovanie ochrany obchodníkom a súkromným spoločnostiam ako aj za ochranu prostitútok. Údajne tiež chránila obchodníkov s ľuďmi, ktorí zneužívali nelegálnych migrantov na prácu.

SITA/AFP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom