Poľsko vymenilo iba predsedu vlády, všetci pôvodní ministri ostali na svojich stoličkách

Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki
Poľský prezident Andrzej Duda (vľavo) s novým premiérom Mateuszom Morawieckim. Foto: SITA/AP

VARŠAVA 11. decembra (WebNoviny.sk) – Nový poľský premiér Mateusz Morawiecki, ktorý bol doteraz podpredsedom vlády a ministrom financií, sa v pondelok na ceremónii v prezidentskom paláci vo Varšave ujal svojej funkcie.

Doterajšia premiérka Beata Szydlová bude v novej vláde pôsobiť na poste podpredsedníčky.

Nepotvrdili sa informácie o zmenách

Všetci ministri doterajšej Szydlovej vlády si podržali svoje posty, nepotvrdili sa teda správy, že by sa mali na niektorých ministerských postoch udiať zmeny. Tie však podľa niektorých informácií ešte možno nastanú, niektoré médiá spomínajú, že by sa ďalšie zmeny vo vláde mali udiať v januári.

Stále nie je úplne jasné, prečo k výmene na poste premiérky, o ktorom rozhodla vládnuca strana Právo a spravodlivosť, vôbec došlo. Podľa pôvodných informácií poľských médií mal Szydlovú na premiérskom poste vystriedať predseda Práva a spravodlivosti Jaroslaw Kaczynski, čo sa však nestalo. Podľa minulotýždňových komentárov chcel Kaczynski formalizovať svoju vedúcu úlohu v krajine, ktorú v skutočnosti zastáva už od nástupu jeho strany k moci aj bez toho, že by disponoval nejakou štátnou funkciou.

Koncentrácia na ekonomické otázky

Oficiálnou verziou, o ktorej teraz hovoria predstavitelia Práva a spravodlivosti, je to, že vláda sa musí viac koncentrovať na ekonomické otázky, v čom bude nový premiér kompetentnejší ako Szydlová.

Nie všetci však tomuto vysvetleniu veria a na neoficiálnej úrovni sa veľmi často spomína skôr verzia, podľa ktorej bola síce Szydlová populárna v Poľsku, no v zahraničí bola tvárou aktuálnych zmien v tejto krajine, ktoré mnohí považujú za antidemokratické.

Výmena na poste premiérky tak podľa týchto úvah bola skôr psychologickým ťahom uskutočneným v záujme zlepšiť obraz krajiny v zahraničí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Beata SzydlováJaroslaw KaczynskiMateusz Morawiecki