Poľský parlament odmietol sprísnenie zákona o interrupciách

Poľský parlament odmietol sprísnenie zákona o interrupciách
Ženy odeté v čiernom protestovali proti sprísneniu zákona o interrupciách. Foto: SITA/AP

VARŠAVA 6. októbra (WebNoviny.sk) – Poslanci poľského parlamentu vo štvrtok drvivou väčšinou odmietli sporný návrh na sprísnenie zákona o interrupciách, na základe ktorého by boli takéto zákroky v Poľsku úplne zakázané. Proti návrhu podľa agentúry AP hlasovalo 352 poslancov, zaň sa ich vyjadrilo 58.

Parlament začal prerokúvať novelu interrupčného zákona na základe občianskej petície, pod ktorú sa podpísalo 450.000 Poliakov a ktorú podporila aj tamojšia katolícka cirkev. Návrh poslanci dolnej komory parlamentu schválili koncom septembra v prvom čítaní. Možné sprísnenie platnej legislatívy sa však následne stretlo s odporom väčšiny Poliakov a vyvolalo rozsiahle pouličné protesty, na ktorých sa zúčastňovali prevažne ženy odeté v čiernom. Práve vďaka masovým demonštráciám svoje rozhodnutie legislatívu podporiť zvážili a nakoniec aj zmenili mnohí poslanci konzervatívnej vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS).

Návrh vychádzajúci z občianskej iniciatívy Stop interrupciám predpokladal, že vykonávanie umelých potratov v Poľsku bude úplne zakázané a prípadné porušenie lekármi či tehotnými ženami žiadal trestať väzením. Poľská legislatíva v predmetnej oblasti je pritom už teraz jednou z najprísnejších v Európe. Interrupcia je totiž v Poľsku ilegálna s výnimkou troch prípadov: keď tehotenstvo ohrozuje život alebo zdravie ženy, keď je následkom trestného činu – incestu či znásilnenia – alebo v prípade poškodenia plodu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom